Newton internete taşınıyor

Cambridge Üniversitesi’nin dijital kütüphanesi, dünya tarihinin en önemli bilim adamlarından Isaac Newton’ın defterlerini internete taşıyor. Herkesin ulaşabileceği çalışmalar arasında Principia Mathematica‘nın Newton’a ait şahsi kopyasının yanı sıra, bilim adamının kalkülüsün prensipleri, yerçekimi yasası, ışık teoremi ve optik çalışmaları üzerine notları bulunuyor.

Wired dergisinin haberine göre, kütüphanenin dijital projelerinin müdürü olan Grant Young basın bülteninde şu açıklamayı yapmış:

Artık herkes, her yerden, yalnızca bir tuşa basarak Newton’ın nasıl çalıştığını, teorilerini nasıl geliştirdiğini ve deneylerini nasıl yaptığını görebilecek. Bugüne dek bunları görmek isteyenlerin Cambridge’e gelmeleri gerekiyordu. Şimdi Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi’ni dünyaya taşıyoruz.

Şu an yaklaşık 4.000 sayfa ziyaretçileri bekliyor. Önümüzdeki aylarda da binlerce sayfanın daha dijital ortama taşınması planlanıyor. Newton’ın şu an Türkçede yalnızca İdea Yayınevi‘nden çıkan iki kitabı bulunmakta: Principia ve Doğal Felsefenin Mantıksal İlkeleri (Seçmeler). Cambridge’in dijital kütüphanesindeki metinlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yanıt Verin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s