Yerde gökte neler oluyor

!f Bağımsız Film Festivali bugün basın toplantısıyla 2012 programını açıkladı. Hemen gözümüze Buğday Derneği‘nin bunu takip eden açıklaması çarptı: Festival altın madenlerine karşı Kaz Dağları’yla dayanışıyor (değirmenlere karşı gibi, İspanyol romanları Kızılok/Ortaçgil şarkıları gibi). Festivali büyük şehirlerin dışına taşıyan !F 2’yle İstanbul’la eş zamanlı gösterimler gerçekleşecek, hatta yönetmenlerle söyleşiler bile canlı yayınlanacakmış. Hem de ücretsiz olan bu etkinliğini takip etmek isteyeni buraya yönlendiriyoruz.

Bu fırsattan istifade festivalde yerde gökte neler oluyor, ne yiyoruz, nasıl yaşıyoruz gibi çok temel olduğuna inandığımız sorularla cebelleşen birkaç filmin altını çizmek istiyoruz: Ette sütte neler oluyor diye merak edenlerin, hatta gördüklerinden sonra etten sütten elini çekenlerin yaptıkları bir film Bıçaklar Yerine Çatallar.

Daha bizim buralardan bir film ise “Anadolu’yu Vermeyeceğiz” diyenlerin, bu uğurda yürüyenlerin belgeseli. Film sonrası bizzat “Anadolu’yu vermeyenler”le konuşmak mümkün olacakmış. Küresel gıda, tohum, ilaç şirketlerinin ayrıca da onların yollarını açık tutan hükümetlerin insan, hayvan, doğa, sınır tanımaz saldırısıyla sallanan dünyamızda mücadele deneyimleri, biçimleri ancak paylaşıldıkça kazanıma dönüşebilir. Bu açıdan belgesel kadar sonrasındaki sohbet de çok anlamlı.

Ben bu umutsuzluğa sürekleyen dünyanın, tohumların patentlerinin olduğu, tohumların komşu tarlalara saldırıp yiyenleri de üretenleri aç ya da hasta bıraktığı bu karanlık ve fantastik dünyanın nasıl başka olabileceği hakkında düşünmek istiyorum diyenler için festivalde bunun şu sıralar pek popüler bir seçeneği üzerine de bir film ve sonrasında yine bir tartışma mevcut. Belki gezi kitaplarında bile rastlamış olabileceğiniz eko-köyler ve sürdürülebilir yaşam mümkün mü sorunu bu konuları köyden küreye tartışmak için zihin açıcı bir platform olabilir. Filmin adı Dönüm Noktası: Yerel Topluma Dönüş. Ne kadar derin bir dönüm noktası tartışmaya açık. Sürdürülebilir bir hayatın yerele dönüşten geçtiği konusunda ciddi şüphelerim var fakat böyle bir hayatın neye benzeyebileceğini tahayyül etmek, düşlemek için de çok güzel deneyimler bunlar.

Bazen insan bazı konulara hemen yukarıdan balıklama dalmak istiyor. GDO, hayvancılıkta GDO, antibiyotik kullanımı, tavuğun genel olarak başına gelenler, yumurta yemeli miyim gibi sorular  ve ailemizin tahıllı aşına patent gelecek mi gibi endişeler bizim için bu konulara dahil… !f Bağımsız Film Festivali bu konuları tartışmak için çok güzel fırsatlar sunmuş, yakalayalım.

Not: Bunlarla ilgili bir film seyretmek için mümkün değil şubat ayını bekleyemem derseniz sizi birkaç yıl öncesinden şu belgesele yönlendirmek isteriz, konuların önemli bir kısmını Amerika kıtası deneyimi üzerinden de olsa toparlıyor, bir gıdada neler oluyor giriş dersi niteliğinde: Food Inc.

Website | + posts

Yerde gökte neler oluyor” üzerine bir yorum

  1. Öncelikle bir soru yönelteyim: Anadolu’yu Vermeyeceğiz hareketi tam olarak nedir? Anadolu’nun çeşitli şehirlerinden yola çıkılarak Ankara’ya bir yürüyüş yapılacaktısından gibi bir şeyler hatırlıyorum. Ama dert/amaç tam olarak neydi?

    Bir de bu GDO, yerel tarım, sağlıklı beslenme vb. tartışmalarını kitap ortamına taşıyayım: Sinek Sekiz Yayınevi, sürdürülebilir yaşam kitapları yayımlıyor ve benim bildiğim kadarıyla Türkiye’de türünün ilk örneği. Kendi siteleri: http://www.sineksekiz.com/ WordPress blog’ları: http://sineksekiz.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın