Kraliçenin önünde eğilmeyi reddeden sanatçılar

Geçtiğimiz hafta İngiltere’deki Bakanlar Kurulu Ofisi (Cabinet Office – başbakan ile bakanlar kuruluna destek olan bir bölüm), bir “haber alma özgürlüğü dilekçesi” kapsamında, 1951-99 yılları arasında kraliçe tarafından onurlandırılmayı reddeden (ölü) insanların listesini açıklamış. (Uzun sözün kısası, İngiltere’de 2000 yılında yürürlülüğe giren bir kanun sayesinde, kamuoyu kamu makamlarından bilgi talep edebiliyor. Daha ayrıntılı İngilizce bilgi için bkz.) Çeşit çeşit şövalyelik vb. unvanları reddeden isimlerin arasında bolca yazar ve sanatçı da bulunuyor. Guardian‘ın haberine göre, bugüne kadar bu bilgiye ancak onurlandırılmak isteyen şahıslar açıklama yaparsa ulaşılabiliniyordu — bunlardan en meşhuru da J. G. Ballard’dı:

Yıllarca sosyalistliğini gururla üstüne taşıyan David Hare gibi solcu oyun yazarlarının şövalyeliği kabul etmleri bence içler acısı bir durum. Tanrım, bu adam kraliçenin önünde eğildi!

Bu onuru reddeden 277 kişilik listedeki diğer isimlerden bazıları: Henry Moore, Lucian Freud, Alfred Hitchcock (fakat Hitchcock bu şövalyelik unvanını daha sonra kabul etmişti), Francis Bacon, L. S. Lowry, C. S. Lewis, Roald Dahl, Aldous Huxley, Philip Larkin ve Evelyn Waugh. The Sex Pistols’da meşhur bir şekilde kendi yollarıyla kraliçeye boyun eğmeyi reddetmişlerdi. (Melville House aracılığıyla)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın