Dalí: yazar, yönetmen, oyuncu, karikatürist, vb.

What’s My Line? (Mesleğim Ne?) 50’lerin popüler bir Amerikan yarışma programı. Dört kişiden oluşan sabit panelistler, yönelttikleri evet-hayır sorularıyla moderatörün yanında yarışmaya katılan kişinin mesleğini tahmin etmeye çalışıyorlar. Amaçları “evet” yanıtını alabilmek, nitekim on kere “hayır” yanıtını alırlarsa kaybetmiş sayılıyorlar. Her “hayır” yanıtında yarışmacı 5 dolar kazanıyor. (Aslında bu çok ilginç bir nokta çünkü yarışmacı en fazla 50 dolar kazanabiliyor. 50’lerin 50 doları acaba bugünün parasıyla ne kadar eder?)

Yarışmanın bir de “gizemli konuk” bölümü var. Bu bölümde yarışmacı olarak, gözleri bağlanmı panelistlerin önüne ünlü bir şahıs çıkartıyorlar — amaç elbette kim olduğunu tahmin etmek. New York’ta yer alan canlı yayına kimler kimler katılmamış ki: Elizabeth Taylor, Sean Connery, Frank Sinatra, Paul Newman ve Joanne Woodward, Alfred Hitchcock… (“Erkeksiniz, değil mi?” sorusuna, “Bazen,” diye yanıt veren Hitchcock’u gerçekten çok seviyoruz.) Yalnızca görünümleriyle değil, sesleriyle de tanınma ihtimali yüksek olan ünlüler garip aksanlarla da konuşuyorlar. Videoları izlemek için isimlere tıklayabilirsiniz.

Bizim kısa videolardan anlayabildiğimiz kadarıyla bu isimlerin çoğu programa yeni bir film ya da oyunlarını pazarlama amacıyla çıkıyorlar. Ama yarışmaya katılan bir ünlü var ki, her soruya “evet” diyerek panelistlerin akıllarını iyice karıştırıyor: Salvador Dalí. Dalí hem oyuncu hem yazar hem yönetmen hem sanatçı hem dansçı hem karikatürist olduğunu söylüyor… Elbette her seferinde seyirciler kahkahadan kırıldıkları için sonunda “Konuğumuzda bir tuhaflık mı var?” ve “İnsan mı?” diye sormak zorunda kalıyorlar. En tatlısı da Dalí’nin moderatörle fısıldaşarak neden sürekli “evet” yanıtını verdiğini açıklama çabası… Netice: Sürreal bir deneyim.

Bu eğlenceli videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Biz gezip göremediğimiz için iyi kötü bir şey diyemiyoruz ama Tophane-i Amire’deki serginin 26 Şubat’a kadar devam ettiğini hatırlatalım. Dalí’nin edebiyat alanında verdiği eserlerden Türkçede şu an yalnızca Saklı Yüzler‘e ulaşılabiliniyor maalesef. Filmleri içinse IMDB sayfasına buyurabilirsiniz. Bir diğer yarışmacı Hitckcock’un Spellbound adlı filmi için tasarladığı rüya sahneleri de pek şahanedir. (Flavorwire aracılığıyla.)

Website | + posts

Dalí: yazar, yönetmen, oyuncu, karikatürist, vb.” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın