Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Canı gönülden sevdiğimiz Ahmet Hamdi Tanpınar, Türkiye’deki çeşitli edebiyat etkinlikleri, edebiyat kuruluşları vb.’larının “adı” olmaya devam ediyor. soL Portal’ın haberine göre, Gülhane Parkı’nın girişindeki Alay Köşkü, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak yenilenmiş ve “Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün yazar örgütlerini daveti üzerine, TYS gibi PEN de bu güzel mekânda edebiyat etkinlikleri yapacak.”

Tanpınar’ın 1950’de kurucu üyeleri arasında yer aldığı PEN Türkiye, 2012 içerisinde müze-kütüphanede sekiz tane etkinlik yapacak. Bunlardan ilki, 25 Şubat Cumartesi 14:30-16:00 arası yer alacak olan, “Dünya Yazarlar Birliği PEN, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Öykü”:

Yasemin Arpa’nın sunacağı etkinlik PEN’in 90 Yılına Kuş Bakışı adlı sunum ile başlayacak. Bunu, Çiler İlhan’ın 2011 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü kazanan öykü kitabı Sürgün (Everest) üzerine bir söyleşi izleyecek. Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanına ve Tarık Günersel’in sahne uyarlamasına değinilecek. Halil İbrahim Özcan Edebiyat ve İfade Özgürlüğü bağlamında ülkemizdeki durumu değerlendirecek.

Tanpınar’ın neredeyse tüm eserleri Dergâh Yayınları’ndan yayımlanıyor. Tanpınar’ın da telif meselesi James Joyce’unkinden de sıkıntılı olduğu için kitapları bir dönem Yapı Kredi Yayınları’ndan da çıkmıştı. Fakat bunlar bugün artık yalnızca sahaflarda bulunuyor. İşin aslı, Dergâh’ın son günlerde yayımladığı yeni Tanpınar kapakları bize itici geldiğinden onların baskılarını bile sahaflardan almayı yeğliyoruz… Bu sırada not düşelim: 24 Ocak Tanpınar’ın 50. ölüm yıldönümüydü. Haziranda ise 111. doğum yıldönümü olacak. Bakalım yazar hakkında yeni inceleme çalışmalarıyla karşılaşacak mıyız?

İçinde ne kadar ve ne çeşit kitaplar bulunduğu henüz bilinmeyen Tanpınar Kütüphanesi’nde gerçekleşecek PEN etkinlikleri şöyle:

25 Şubat Cumartesi 14.30-16.00: “Dünya Yazarlar Birliği PEN, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Öykü” 10 Mart Cumartesi 14.30-16.00: “Şiir ve Tiyatro”
7 Nisan Cumartesi 14.30-16.00: “Roman Türü”
5 Mayıs Cumartesi 14.30-16.00: “Doğa, Emek ve Yaratıcılık-Yeni Zelanda PEN Başkanı Nelson Wattie”
22 Eylül Cumartesi 14.30-16.00: “Dünya Barışı, Çeviri ve Gezi Türü”,
13 Ekim Cumartesi 14.30-16.00: “Edebiyat Eleştirisi”
3 Kasım Cumartesi 14.30-16.00: “Edebiyat, Felsefe ve Deneme”
1 Aralık Cumartesi 14.30-16.00: “Anı, Biyografi ve Otobiyografi”

Website | + posts

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi” üzerine bir yorum

  1. Müze çok güzel. Biraz daha zengin ve renkli olacağını düşünmüştüm gerçi bir Tanpınar hayranı olarak
    Bir de (giriş kattaydı sanırım) gülkurusu ile mürdüm eriği arası eflatunumsu hülyalı renkle kaplı koltukların kumaşını ürettiği rivayet edilen kültür firmasını kutluyorum. Aklım kaldı.

Bir Cevap Yazın