Ömer Seyfettin Öykü Ödülü bu yıl Aykut Ertuğrul’un

Doğum günü kutlama alışkanlığımız olmadığı gibi, farklı mecmualarda sık sık yer aldıkları için genellikle ödül haberlerine de yer vermiyoruz. Fakat hem öyküleriyle bizi heyecanlandırdığı hem de henüz haberiyle fazla karşılaşmadığımız için, Balıkesir Gönen Belediyesi tarafından düzenlenen Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü bu yıl Keyfekeder Kahvesi‘yle Aykut Ertuğrul‘un aldığını bildirmek istedik. Ertuğrul’un da yazarlarından biri olduğu Farzımuhal’ın haberi şöyle:

Aykut Ertuğrul’un muhtelif dergilerde yayımlanan öykülerinden oluşan ilk öykü kitabı Keyfekader Kahvesi, 2011 yılında Okur Kitaplığı tarafından yayımlanmıştı. 3 Mart 2012 günü TYB İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamayla çeşitli değerlendirme ve eleştiri yazılarında övgüyle söz edilen Keyfekader Kahvesi’nin Balıkesir Gönen Belediyesi tarafından düzenlenen Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü kazandığını öğrenmiş bulunuyoruz. 23 yıldır Gönen Belediyesi tarafından gençler ve yetişkinler kategorilerinde verilen ödülün, bu yıl itibariyle yetişkinler kategorisi kaldırılıp onun yerine yıl içerisinde yayımlanan öykü kitapları arasından birine verilecek bir öykü ödülü tahsis edilmiş vaziyette. Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü Keyfekader Kahvesi kitabıyla kazanan Aykut Ertuğrul’u tebrik ederiz. Ertuğrul, 11 Mart 2012 Pazar günü Gönen’de yapılacak törenle ödülünü alacak.

Keyfekeder Kahvesi, geçtiğimiz yıl Okur Kitaplığı‘ndan çıkmıştı. Yayınevi tarafından modern ile postmodern anlatı biçimlerinin bir sentezi olarak nitelendirilen, bize göre ise, belki yazarın ilk kitabı olduğundan bazı öykülerin diğerlerinden daha güçlü olduğu, fakat ödülü de ilgiyi de hak eden, baştan sona büyülü bir kitap. Yazarı tebrik ederiz. Kitaba ulaşması ne yazık ki biraz zor (ilk çıktığında almak için Pandora’ya gittiğimizde kasiyer istersek bizim için bir adet getirtebileceğini söylemişti de, stoklarında bulundurmak için sipariş geçmeye pek niyeti yok gibiydi), yine de Türk edebiyatında yeni seslere susayanların bir şekilde edinip okumalarını tavsiye ederiz.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın