Springsteen dinlemek ırkçı yapar mı?

Bruce Springsteen, namı diğer “Boss” (Patron), cumhuriyetçilere karşı yürüttüğü kampanyalar, el altından işçi sendikalarına yaptığı yardımlar, “41 shots” gibi parçalarıyla polislerin elinde hayatın kaybeden kurbanların hikâyelerini Amerikan halkına duyurması gibi eylemlerle, siyasi konum sahibi müzisyenlerden biri olarak bilinir. Bu ihtiyar ama üretkenliğinden hiçbir şey yitirmeyen delikanlının, on yedinci stüdyo albümü albümü Wrecking Ball, 6 Mart’ta yayınlandı.

Wrecking Ball, İngiltere’de listelere 1 numaradan giren dokuzuncu Springsteen albümü oldu. Springsteen ve sevenleri açısından güzel bir gelişme. Ancak Daily Mail‘in yayımladığı bir haber patronun sinirlerini bozacak gibi görünüyor. Haberde kaynak gösterilen Minnesota Üniversitesi’nde yapılmış bir araştırmaya göre, aralarında Springsteen’in de bulunduğu rock müzik örneklerini sadece birkaç dakika dinlemek bile, araştırmaya katılan beyaz öğrencileri, beyazların çıkarlarını siyah ve Latin ırklarına karşı savunma konusunda düşünce üretmeye sevkediyor. Yine de Springsteen hemen kızmayabilir, zira araştırmada adı geçen tek müzisyen kendisi değil — White Stripes gibi grupları dinlemek de insanları ayrımcılığa teşvik ediyor. Öte yandan Gwen Stefani, Akon ya da Fergie gibi popüler isimleri dinleyen öğrencilerin diğer etnik gruplara karşı daha “adil” davrandığı ortaya çıkmış.

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.
Website | + posts

Bir Cevap Yazın