Vakko’dan kütüphane

Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından Vakko, Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi’nin kapılarını (randevuyla) açıyor. Kreatif endüstriler alanında Türkiye’de bir ilk olduğu iddia edilen kütüphanede, “moda, mimari, resim, tasarım, fotoğraf, müzik ve sinema” alanlarında,

dünyanın en seçkin yayın evleri [sic] tarafından basılmış kitaplarla oluşturulan özel koleksiyonunu, sanatçılar, araştırmacılar, akademisyenler ve üniversite öğrencileriyle birlikte, tüm sanat meraklılarının kullanımına açıyor.

Kütüphane hafta içinde, saat 10.00-17.30 arası açık. Ziyaret için 0216 554 0854 numaralı telefonu arayarak yahut  kutuphane@vakko.com.tr adresine yazarak randevu almak gerekiyor. Kütüphanenin kataloğuna buradan ulaşabilirsiniz. Kendilerini Facebook’tan takip etmek içinse buraya buyurunuz.

Bizim aklımızda soru ise, “kreatif endüstri”nin tam olarak ne olduğu. Listelenen alanlar genelde “kültür endüstrileri” olarak geçmiyor mu? Bu alanlardaki işlerin yaratıcılığına bir atıfta bulunulacaksa neden “yaratıcı endüstriler” yerine “kreatif” terimi tercih edilmiş? Acaba bu teknik bir terim olarak mı kullanılıyor?

Website | + posts

Bir Cevap Yazın