Beyazperdeye müzikal dublaj: Nirvana

Sinemada Nirvana (olsa)“Ailesi boşanmış çocukların gitar çalmasıyla başlayan akım” diye tarif edilen grunge‘ın fitilini ateşleyenler arasında en bilinenlerdendir Nirvana. Kurt Cobain‘in intiharına kadar devam eden müzikal geçmişindeki başarıları, onları bir efsane seviyesine getirmiş durumda. Bununla beraber, sinema sektörü, Nirvana şarkılarını filmlerde kullanmakta pek de istekli davranmamış. Ama Nirvana’sız bir sinemaya razı gelmeyen bir ekip, kendilerini seçtikleri filmlerin yönetmenleri yerine koyup, hangi sahnede Nirvana şarkısı kullanmak uygun düşerdi fikriyle bir liste hazırlamışlar. Buyrun listeye:

5) Matrix
Wachowski kardeşler, serinin ilk filminin son sahnesinde Nevermind albümünden “In Bloom” parçasını kullanmayı gerçekten düşünmüşler. Ancak filmin ucu açık finaline uygun şekilde daha sert bir parça olan Rage Against The Machine‘den “Wake Up“ı tercih etmişler. Orijinal film sahnesini buradan hatırlayabilirsiniz.

4) Paranoid Park
Listeyi hazırlayanlar, Gus Van Sant‘in, kazaen bir ölüme karışan genç bir kaykaycının hikâyesini anlattığı aynı adlı romandan uyarlanan Paranoid Park filminin bir sahnesine, In Utero albümünden “Scentless Apprentice” parçasını yakıştırmışlar. Filmde Ethan Rose‘un “Song One” adlı parçası duyulan söz konusu sahne işte bu.

3) Don’t Come Knocking
Uzun zaman sonra tekrar bir araya gelen Wim Wenders ve Sam Shepard iş birliğinin ürünü olan, kuşak problemleri ve aidiyet sorunları temalı filmi 3 numarada. Sam Shepard’ın oynadığı karakterin, oğluyla beyhude yakınlaşma çabasını anlatan sahnede, filmin tema müziği yerine yine Nevermind albümünden intiharın kıyısında dolaşan “Something in the Way“, sahnenin duygusal atmosferine iyi gider diye düşünülmüş. Orijinal sahneye göz atmak için tıklayabilirsiniz.

2) Sosyal Ağ
David Fincher‘ın Facebook’un sahibi dünyanın en genç dolar milyarderi Mark Zuckerberg‘in hikâyesini anlattığı filme de bir Nirvana parçası yakıştırılmış. Buradan izleyebileceğiniz orijinal sahnede, Fincher, Beatles’ın “Baby You’re a Rich Man” parçasını kullanmış da olsa, Nirvana’nın Unplugged albümünden canlı bir “The Man Who Sold the Worldcover‘ı da fena olmazmış.

1) İyi İş
Claire Denis‘nin bir asker emeklisinin hikâyesini aktardığı filmi listenin 1 numarası. Denis Lavant tarafından canlandırılan Galoup’nun, 90’ların büyük dans hitlerinden Corona’nın “Rhythm of the Night“ı eşliğinde çılgınca dans ettiği orijinal sahneye, Nirvana şaşırtıcı derecede uygun düşmüş.

Listedeki tüm sahnelerin Nirvana parçaları ile tekrar montajlanmış halini toplu halde buradan izleyebilirsiniz. (Arte aracılığıyla).

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın