Avrupa aşırı sağının yeni oyuncağı rock müzik

Aşırı sağcı rock

Tüm kebapçılarda korku ve dehşet yayılır
Döner boğazında kursağına takılır kalır
Döner-Katili ansızın çıka gelir
Çünkü 9 dönerci leşi bize az gelir

Gigi und die braunen Stadtmusikanten adlı Alman rock grubunun Adolf Hitler lebt (Adolf Hitler Yaşıyor) albümündeki “dönerci cinayetleri” olarak bilinen ve 2000’li yıllara yayılmış vakalar dizisine gönderme yapan “Döner Killer” (Döner Katili) adlı parçasının yukardaki sözleri, oldukça ürkütücü. Daha ürkütücü olansa popüler müziğin giderek daha yoğun bir şekilde Avrupa aşırı sağı tarafından kullanılması.

Irkçılık, Avrupa’nın söküp atamadığı bir illet olmaya devam ediyor ve krizler yumağı olarak ilerleyen neo kapitalist dönemin ekonomik koşullarından ve toplumsal bunalımlarından da besleniyor. Avrupa ırkçılğı dendiğinde, Alman Neo Nazilerinin bayraktarlığı ise tartışılacak gibi değil. II. Dünya Savaşı boyunca yerle bir etmiş oldukları İngiltere’de, Çek Cumhuriyeti’nde ya da Rusya’da bile, kendilerine taraftar olacak ahmaklar bulabiliyorlar. Bu görece başarılarının altında, askeri hiyerarşi ve disiplin içinde kurguladıkları örgütleri kadar, özellikle gençlere spor, eğlence, kültür gibi çok yönden hücum ediyor olmaları da yatıyor. Popüler müzik de bu alanlardan biri.

Finlandiya, Danimarka gibi kuzey Avrupa ülkelerinde, iyice endüstrileşmiş ve marjinalleşmiş rock türevlerini icra eden ve şiddeti sadece kutsamayıp kullanan müzik gruplarının varlığı uzun zamandır biliniyor. Ancak Almanya’daki Neo Nazi partisi NPD, doğu eyaletlerinde parlementolara girecek seviyede ciddi bir seçmen kitlesi elde etmiş durumda.  Yukarıda adı geçen grubun albümleri, NPD üyeleri tarafından orta öğretim okullarında dağıtılıyor ve Almanya’nın ilgili denetim kurumu olan Bundesprüfstelle, bu konuda herhangi bir engel olmadığı kanaatini bildirdi. Aynı şekilde, söz konusu albümün bazı kısımlarını incelediklerini ancak yasaya aykırı herhangi bir unsura rastlamadıklarını belirten Alman polisi, konu hakkında şimdilik atıl kalacağının işaretini verdi.

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın