Yayıncılıkta başarılı bir sosyal medya kullanımı örneği: Siren Yayınları

Hafta başında, internetin en genç e-dergilerinden Zezine’in yayımlandığını müjdelemiştik; bugün de Pinterest’in en yeni yayıncısına uzanıyoruz: Siren Yayınları!

Türkiye’de son dönemde yaşanan dijital yayıncılık gelişmeleri bir yana, yayıncılar uzun süredir internete taşınmış durumdalar. Elbette neredeyse istisnasız tüm yayınevlerinin iyi kötü bir internet siteleri var. Büyük yayınevlerinin hepsini, daha küçükçe olanların da çoğunu Twitter ile Facebook’ta bulmak mümkün. Buralarda kimileri hashtag‘ler başlatır, yarışmalar düzenlerken, kimileri yalnızca yeni çıkan kitaplarını giriyor, kimileri ise hiçbir şey yapmadan öylece duruyor.

Belki Facebook ve Twitter’dan da eski olarak yayıncı blog‘ları da mevcut. Günümüzdekilerden örnek vermek gerekirse AltıKırkBeş, ON8, Sel ve Notos sayılabilir. Yine de sosyal medya konusunda Siren Yayınları kadar etkin bir şekilde çalışanını bulmak zor. Öncelikle Sirenin Sesi‘nden bahsedelim. Siren Yayınları’nın blog‘u, elbette kendi yayın listelerine odaklı bir site. Fakat yalnızca “şunu bastık, bunu basacağız”dan öteye geçerek, neredeyse yayımladıkları romanların yanında bir okuma kılavuzu sunuyorlar. Yazarı, biyografisini yazarak değil de, yaptığı farklı işlere, günlüklerinden ya da mektuplarından bir sayfaya, dostluklarına, düşmanlıklarına, kısacası fikirlerine yer vererek tanıtıyorlar. Kitaplardan alıntılar sunarak başka okunası güzelliklere dair tavsiyeler veriyorlar. Yeri geldiğinde edebiyat dünyasından son hadiseleri bildiriyorlar. Kısacası Sirenin Sesi, bir kitabın oluşum sürecinde yayıncının o kitabın ekseninde tükettiği kültür ürünlerini bir araya topluyor.

Siren’in Twitter ve Facebook sayfaları da takdir edilesi. Belki yarışmalar düzenlemiyorlar ama sosyal medyanın ruhunu daha doğru kavrayan bir biçimde okurlarının notlarına ve yazılarına ağırlık veriyor, Sirenin Sesi’nde olduğu gibi yayımladıkları kitaplara paralel haberleri iletiyorlar. Bunların yanı sıra, daha önce de şurada ve şurada bildirdiğimiz üzere, Siren Yayınları’nın bir Grooveshark sayfası var. Adı yine Sirenin Sesi olan profilde, kitaplarını yayına hazırlarken dinledikleri(ni varsaydığımız) müzik listelerini görebilir, dilerseniz siz de aynı ritimlere başınızı sallayabilirsiniz.

İşte medyada sosyalleşmeyi çok seven Siren şimdi de, görebildiğimiz kadarıyla Pinterest’in tek yayıncısı. Bilmeyenlere ufak bir not, Pinterest bir nevi online pano — sevdiğiniz görselleri farklı farklı dosyalar altında toplayabiliyorsunuz (daha kapsamlı bir sosyal medya rehberi için bkz.). Arkadaşlarınızın panolarını takip edebiliyor, başkalarının yayımladıklarını sayfanızda paylaşabiliyor, şahsen kendi görsellerinizi de yükleyebiliyorsunuz. Siren’in şimdilik “Çok Yakında…“, “İçeriden“, “Dışarıdan“, “Oradan Buradan“, “Kitap” gibi panoları bulunuyor. Yavaş yavaş çoğalacaklarına eminiz.

Pinterest’te başka yayıncı göremedik demiştik, ilgilenenler için, bulabildiğimiz kadarıyla bir yazar, bir tasarımcı, bir de gazeteci mevcut.

Website | + posts

Yayıncılıkta başarılı bir sosyal medya kullanımı örneği: Siren Yayınları” üzerine 4 yorum

  1. […] olduğunu Koltukname’de ara ara tartışıyoruz.  Bir sosyal medya rehberi bile sunmuştuk. Yayıncıların okurla yeni ilişkiler kurmasından, ülke bazında sansüre kadar sosyal medyanın hem yeni olanaklar sağlayan bir yüzü hem de […]

Bir Cevap Yazın