Ülkemizi bombalamayacağınız için sağ olun!

Geçtiğimiz aylarda internette başlayan yeni bir kampanyadan söz etmiştik. “İranlılar, sizi seviyoruz!” adlı kampanyada İsrailliler ve Amerikalılar başta olmak üzere insanlar İranlılarını sevdiklerini ve ülkelerini asla bombalamayacaklarını söyleyerek fotoğraflarını Facebook gibi sosyal medya sitelerinde yayımlıyorlardı.

Kampanya konu üzerine daha detaylı konuşulmasına sebep oldu. Sajjad Savage  “Love Bomb” (Aşk bombası) başlıklı yazısında “We will never bomb your country” (Ülkenizi asla bombalamayacağız) ifadesinin aşk, sevgi dolu bir mesajda garip durduğunun üstünü çiziyor. Ayrıca bu kampanyanın İsrail’in Apartheid rejimini (Apartheid’da aşk üzerine buraya bakabilirsiniz) sevgiyle yıkanmasına sebep olabileceği konusunda uyarıyor. İsrailler bu kadar birilerini sevmek ve onlarla ilişkiye geçmek istiyorlarsa neden sadece birkaç kilometre ötedeki Filistinlilleri de bu sevgi seline dahil etmediklerini soruyor. Ayrıca bazı İranlıların da (özellikle Batı’yla ittifak yanlısı olanların) bu fırsatı devrim öncesi Şah dönemi İran’ın İsrail’le çok yakın ilişkilerine bir nostalji havası yaratmak için kullandıklarını ekliyor. Son olarak alternatif bir kampanyaya işaret ediyor, ki Facebook sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Facebook sayfasında daha fazla İsraillileri Apartheid rejimi yanlısı ve ona karşı çıkanlar olarak ayırıp sevgisini İsrailli muhaliflere uzatan posterler görmek mümkün. İranlı muhaliflerin büyük bir kısmı kendi rejimlerine tüm muhalefetlerine rağmen bölgedeki eşitsizliklere, adaletsizliklere gözlerine kapamıyorlar. Hem İran İslam Cumhuriyeti’ne hem de İsrail Apartheid rejimine karşı çıkıyorlar. Sosyal medya üzerinden bu tartışmaları bu kadar açık ve net görebilmek pek güzel diyoruz. Tartışma devam ettikçe biz de takip etmeye devam edeceğiz.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın