Grimm Kardeşler aracılığıyla çeviri yarışması

Koltukname olarak duyurulara pek fazla yer vermiyoruz. Yalnızca bizi özel olarak sevindiren ve başka mecmualarda pek sık rastlamadığımız duyuruların haberlerini yapmaya özen gösteriyoruz. Yakın zamanda aldığımız bir haber de bu özelliklere tam uyuyor: Goethe-Institut Türkiye, 2012’nin Grimm Yılı olması nedeniyle bir çeviri yarışması düzenliyor. Çeviri ödülü ve yarışmalarıyla ender karşılaştığımız düşünülürse, bu gerçekten de güzel bir proje. Basın duyurusunun tam metnini aşağıda bulabilirsiniz. Çeviri metni için yarışmanın ana sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. (Çeviribilim aracılığıyla.)

Grimm Kardeşler’in ünlü masal derlemesi 1812 yılında yayımlanmıştır. Çocuk ve aile masalları nesiller boyunca birçok kitaplıkta yerini almış ve 160 dile çevrilmiştir.

Hansel ile Gretel, Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız dünyaca ünlüdür. Bu masallar günümüzde de ilk haliyle ya da değiştirilerek yeniden anlatılmakta, tekrar tekrar resmedilmekte ve parodileri yapılmaktadır.

Türkiye’deki Goethe-Institut’lar, 2012 Grimm yılı nedeniyle, bir çeviri yarışması düzenlemektedir. Metinler aşağıda belirtilen kitaptan alınmıştır:

“Raubzüge durch die deutsche Literatur. Mit vom Autor eingelesenem Hörbuch” von Peter Wawerzinek
Erschienen bei Galiani Berlin im Verlag Kiepenheuer & Witsch
(c) 2011 by Verlag Kiepenheuer & Witsch GmbH & Co. KG, Köln

Metinlerin yazarı, Peter Wawerzinek, Kırmızı Başlıklı Kız masalını ele almış ve çeşitli Alman yazarların stilinde çeşitlendirmiş ve parodilerini yazmıştır.

Türkiye’de ikâmet eden herkes çeviri yarışmasına katılma hakkına sahiptir. Katılabilmek iҫin, profesyonel çevirmen olmanız gerekmez, ancak bir edebiyat yarışmasının taleplerini de küçümsemeyiniz.

Aşağıda, çeviri metnini, başvuru formunu ve katılım koşullarını bulabilirsiniz.

Gönderiler isimsiz olarak yapılmalıdır; lütfen ayrıca başvuru formunu da ekleyiniz. Kazananlar, edebiyat çevirmenlerinden oluşan profesyonel bir jüri tarafından belirlenecektir.

Çeviriler için son başvuru tarihi 30 Haziran 2012’dir.

Bu yarışmada 3 para ödülü verilecektir. Birincilik ödülü sahibi 1500 TL, ikincilik ödülü sahibi 500 TL, üҫüncülük ödülü sahibi 250 TL kazanacaktır.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın