Oprah’nın Kitap Kulübü, 2. sürüm

Geçtiğimiz aylarda mızmız çocuk Jonathan Franzen vesilesiyle Oprah‘nın Kitap Kulübü’nü çıtlatmış, daha sonra ne olduğunu tam olarak ifade edemediğimiz fark ederek Siren’in Sesi’nin tanımlamasına başvurmuştuk:

Oprah Winfrey isimli bir Amerikan TV programcısı var, biliyorsunuzdur. Kanaat önderi de diyebiliriz kendisine. (Kimdir kitlesi? Etkisi nereleri kapsar?) Oprah, insanlara kendini iyi hissetme (bu da bir hayat düsturu elbette) odaklı aynı mesajları üst üste vermekten yorulmuş olacak ki bir kitap kulübü başlattı ve haftanın beş günü yayımlanan programının bir gününü bu misyona adadı televizyonculuğu esnasında (ekleyelim, kendisi TV programına 2011′de son verdi, ama ‘hayat’ önerilerini dergisi ve diğer kanalları sayesinde ‘kitlelere’ (kimlerdir onlar?) aktarmayı sürdürüyor.)

 İşte bu “kanaat önderi” Oprah, 2011’de televizyon programıyla birlikte gitgide daha az ilgi gören kitap kulübüne de son vermişti. Associated Press‘in yorumuna göre, 1996’da başlayan kitap kulübüne seçilen eserler birkaç saat içinde çok satan listelerinde zirveye tırmanıyordu. Melville House’tan Paul Oliver, bu seçkilerin çoğunlukla halihazırda büyük bir takipçi kitlesine sahip yazarları içerdiğinde dikkat çekiyor.

Çoğu zaman seçtiği kitapların yayıncısı Büyük Altılı’dan* biri oluyordu. Bu gerçek, kulübün zirvede olduğu yıllardaki makro ekonomisiyle bir araya gelince bağımsız yayıncıları ve kitapçıları çok öfkelendirmişti. Kitap satışının o döneminde Barnes & Noble ve Borders, fiyat ve dağıtım konusunda pazarlık fırsatına sahip oldukları için çok satanlar ve benzeri kitapların satışlarının en büyük paydasına sahiptiler.

Lakin Oprah’nın William Faulkner ve Charles Dickens gibi isimlerin hacimli klasiklerine yönelmesi birçok okuru uzaklaştırmış (ayrıca bunlar internetten bedavaya bulunabilen telifsiz kitaplar olduğu için satışları da fazla etkilememiş) televizyon programının bitmesiyle de Oprah Kitap Kulübü’nün sonu gelmişti. Ama yakın zamanda şu sıralar Amerika’da çok popüler olan Wild‘ı (Vahşi) okuyan yıldız, bu anı kitabı hemen insanlarla paylaşmak için yoğun bir ihtiyaç hissetmiş ve Oprah’nın Kitap Kulübü 2.0 hayat bulmuş.

Adından da anlaşılacağı üzere Oprah’nın Kitap Kulübü 2.0, dijital alanda daha aktif olacak ve e-kitap marketini göz ardı etmeyecek: dijital dünyaya uygun, interaktif, online bir kitap kulübü. Nitekim ilk açıklamanın yapılış şekli de eski gizlilikten, merak uyandırma politikasından ayrılarak farkını ortaya koyuyor. Ama yine Associated Press‘e göre Wild Oprah’nın Kitap Kulübü’ne seçildiği andan sonra Amazon’da 175. sıradan yalnızca 97. sıraya çıkmış — bakalım kitap kulübü eski popüleritesini tekrar yakalayabilecek mi? Bu sırada merak edenlere, Wild Cherly Strayed‘in California ve Washington’daki 2000 kilometrelik bir patikadaki yaya yürüyüşünü anlatıyor. (Huffington Post aracılığıyla.)

* Büyük Altılı (Big Six), Amerika’nın en büyük altı yayın grubu: Hachette, Macmillian, Penguin, HarperCollins, Random House, Simon & Schuster.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın