Yüce Google, zamanımızın Tantalos’unu cezalandırıyor

YouTube, hiç şüphesiz ki, video alanında en büyük ücretsiz hizmet sağlayıcı. Ama sadece vakit öldürmek isteyenler bu dev siteyi kullanmıyor; YouTube müzik severlerin de yoğun ilgisine mazhar olmakta. YouTube, sunucularında bulunan video kliplerinden kendi müzik listelerini hazırlayan, radyo ya da müzik kanalı gibi yayın yapan kullanıcılarla dolu. Ayrıca büyük küçük tüm müzik şirketleri, YouTube üzerinde kendi kliplerini yayınlatıyor, bu siteye bir dönemin MTV’si gibi yaklaşıyorlar. Ancak YouTube’un müzikseverler için oynadığı bu ulvi rol, telif hakları konusunda da bir büyük açık kapı anlamına geliyor. İhlallerle ilgili en ciddi sorunlardan biri, YouTube üzerindeki videoları, bizzat YouTube’un ücretsiz sunduğu işlevlerle (API) mp3 türündeki dijital müzik dosyalarına çevirip kullanıcıların download etmesine imkan veren “artıkçı” siteler. Dijital müzik formatına dönüştürülen videolardaki müzik, böylece piyasadaki en ilkel telefonlarla bile dinlenebilir hale geliyor.

YouTubeMP3

Özellikle gençler arasında bu tür sitelerin kullanımı çok yaygın. Ancak Google gibi bir dev, telif haklarının kendisi aracılığıyla çiğnenmesine razı değil. Haberlere göre, videodan dijital müzik dosyası üretme işlevini ücretsiz sunan ve günlük 1.3 milyon kullanıcıyı çeken YouTube-MP3 adlı siteye Google avukatları, bu hizmetin yedi gün içinde durdurulması için ihtarname çekmişler.

YouTube yönetiminden mektup aracılığıyla YouTube-MP3 sitesine iletilen mesajlar oldukça tehditkâr. YouTube tarafından ücretsiz sunulan programlama arayüzlerinin kötü amaçlı kullanımının veya içeriklerin indirilip depolanmasının kesinlikle yasak olduğu hatırlatılıyor ve bu durumun aksi gerçekleşirse, kanuni sonuçlarla karşılaşacakları ifade ediliyor.

YouTube-MP3 sitesi yöneticileri, mektubu alınca durumu yüzyüze müzakere etme talebinde bulunmuş ancak YouTube’un abisi Google bunu reddetmiş ve YouTube-MP3 sunucularının erişimini engelleyerek cevap vermiş. YouTube-MP3 yetkilileri dünya üzerinde 200 milyondan fazla insanın bu tür hizmetleri kullanan sitelere girdiklerini belirtiyorlar ve bu yaklaşımlarıyla bu internet kullanıcılarının hepsinin suç işlemekle itham edildiğini söylüyorlar. Ancak Google’ın buna cevabı hazır; o cevap da, YouTube’un sunduğu olanakların, sahip oldukları içerikleri nasıl yöneteceklerini belirlemek için olduğunu, illegal kullanıma yardımcı olmaması gerektiği şeklinde.

Google, yasalar önünde haklı görünse de, büyük bir çelişkiyle karşı karşıya. Zira, bu siteyi ve benzerlerini kullanıcıların bulması için gerekli arama işlevlerini bizzat kendisi sağlamakta.

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın