Haftadan Kalanlar // 9-15 Temmuz 2012

Koltukname’de yeni bir bölümle karşınızdayız: Haftadan Kalanlar. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşacağız. (Ortak noktalarımız ve ad benzerliğimizden dolayı neredeyse kardeş çıkacağımız Kalemsuare‘nin de yakın zamanda “kısa kısa” adında benzer bir çalışmaya giriştiğini de bu vesileyle duyurmuş olalım.) İşte yılın, 9 Temmuz’la başlayan 28. haftasından kalanlar:

* Sıcaklar kendini daha da hissettirirken Henry David Thoreau karpuz yemeyi öneriyor.
* Yemekten laf açılmışken, eğer siz de ne gerek var evde hamburger yapmaya, dışarıda var nasıl olsa diyenlerdenseniz, buraya göz atmak isteyebilirsiniz. Biz de hamburgeri evde, döneri dışarıda tercih ediyoruz.
* Apple meraklıları ya da genel olarak bilgisiyar meraklıları için Rusya’da bir Apple müzesi açılmış. Fotoğraflar pek uygun düşen Vintage Everyday‘de.
Vintage Everyday gibi blog‘lar Amerika’nın eski fotoğraflarının derdine düşerken, bizde artık daha iyisi var: Anlatsam Fotoroman Olur.
* Amerika demişken, müthiş bir icat daha: Flört halinde çok da tanımadığınız biriyle yemektesiniz, bardasınız, vs. Çıkıp gitmek istiyorsunuz. Eskiden tuvalete gidip, en yakın arkadaş aranıp, “Beni birazdan ara!” denirdi/denirmiş. Şimdi bunun da uygulamasını yapmışlar!
Yordam‘ın özenle yayımladığı, yaz için kıştan beri sakladığımız, hâlâ da Türkçeye çevrildiğine sevine sevine dolaştığımız China Miéville romanları, şehirlerle bu kadar iç içe olunca pek şahane mimarlık sitelerinden BLDGBLOG kendisiyle mimarlık ve şehir üzerine uzun bir söyleşi yapmış. (Türkçede Perdido Sokağı ve Kral Fare kitaplarını bulabilirsiniz. Plajda, kentte, bahçede, balkonda bilimkurgu sevenlere tavsiye edilir).

Mutfakta aklımıza düşenler:

Parmesan peynirin sürülecek hale gelmişi: Bu sıcakta güzel bir ekmek üzerine bundan sürmek öğle yemeğine yeter de artar bile.
* Hamburger demişken, tam ev yapımı hamburger. Köfte yapmak kadar basit, hamburger yemek kadar eğlenceli!
* Haftanın kokteyli: Karadut bulunamayabilir, suyu çıkartılacak her tatlı meyve ile yapılabilir diye düşünüyoruz, meyveli cin fiz.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın