İsrail’deki Wagner vakası büyüyor

 

Geçtiğimiz ay, “İsrail’de bir Wagner vakası” başlığıyla, Tel Aviv’de sadece Rıchard Wagner eserlerinden oluşan bir klasik müzik konseri düzenlemek istendiğinden bahsetmiştik.

Tel Aviv’de düzenlenecek ve tabuları yıkacak konserin iptal edildiği haberi Alman basınına yansıdı. Haberlere göre, öncesinde bir sempozyumun da düzenleneceği konser, Tel Aviv Üniversitesi’nin daha önce verdiği izni geri almasıyla gerçekleşememiş.

Üniversitenin sözcüsü, Hitler’in en sevdiği besteci ve bir antisemitist olarak bilinen Wagner’in eserlerinin çalınmasına karşı çok şiddetli protestolar geldiğini ve bunlara kayıtsız kalamayacaklarını söylemiş. “Daha önce neden izin verdiniz?” sorusuna ise “Wagner eserleri çalınacağını bilmiyorduk,” diye yanıt vermiş. Doğrusu bir ay önceden biz bile biliyorken, üniversitenin bundan haberdar olmadığını söylemesi pek akla uygun değil.

Sanat ve politikayı birbirinden ayırmak hedefiyle bu konseri organize eden avukat Jonathan Livny, Wagner’in kişiliği hakkındaki eleştirilere katıldığını ancak bunun sanatının değerini düşüremeyeceğini söylüyor. Konser için yüzlerce biletin satılmış olduğunu söyleyen ve üniversite salonunu kiralamak için yaptıkları sözleşmeyi gösteren ve kendisi de bir avukat olan Livny, mahkemeye gitme hazırlığında.

Konsere çok az zaman kaldığından, yeni bir salon bulmanın imkânsız olduğudan, Livny üniversiteyi mahkeme kararıyla sözleşmelerinin gereğini yerine getirmeye zorlamak hedefinde. Kendisine yönelik tüm karalama kampanyalarına ve tehditlere rağmen, sanatsever avukat vazgeçmeye hiç niyetli değil ve “mücadeleye yeni başladım,” diyor. Biz de kendisine kolay gelsin diyoruz.

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın