Yeni bir Emily Dickinson fotoğrafı mı?

Amherst Güzeli olarak anılan Emily Dickinson’ın adını her zaman bir gizem perdesi çevrelemiştir. Kuşkusuz bunda yazarın günümüze yalnızca bir tane fotoğrafının ulaşmış olmasının büyük etkisi var. Bilmeyenler için, çiziklerle dolu, şair on altı yaşındayken, uzun bir hastalığın sonunda çekilmiş ve ne kendisinin ne de ailesinin beğendiği fotoğraf şöyle:

Şimdiyse adı bilinmeyen New England’lı bir koleksiyoncu, Massachusetts eyaletinin Springfield şehrindeki bir satışta bulduğu dagerreyotipinin, Emily Dickinson (sol) ile arkadaşı Kate Scott Turner’ın 1859’da çekilmiş bir fotoğrafı olduğunu öne sürüyor.

Akıllarda hâlâ sorular var: Fotoğraf 1859’da çekildiğiyse Dickinson neden 1840’lara özgü bir kıyafet giymiş? Gözleri, burnu ve dudaklarından yapılacak olan karşılaştırma doğru çıkacak mı?

Dickinson Thomas Wentworth Higginson’a yazdığı bir mektupta başka hiçbir fotoğrafı olmadığını söylemişti (tabii Sal Robinson’ın değindiği gibi, şair “Al, eski bir fotoğrafım,” demektense görünümünü kendi usta üslubuyla da anlatmak istemiş olabilir); ama elbette bu yalnızca koleksiyoncuların yeni bir fotoğraf bulma arzusunu kamçıladı. Daha önce de profesör ve koleksiyoncu Philip Gura aşağıdaki fotoğrafı bulmuş ve Dickinson’a ait olabileceğini söylemişti.

Son bulunan fotoğraftı kadının, on altı yaşındaki Dickinson’la büyük bir benzerlik gösterdiği kanaatindeyiz. Sizin de düşüncelerinizi yorumlarda bekliyoruz. Fotoğrafları boş verip şiirlerine odaklanmak isteyen olursa, şairin Türkçede öne çıkan çevirilerini Oğlak Yayınları’nda ve İş Bankası Kültür Yayınları’nda bulabilirsiniz. İngilizcesini okuyacağım derseniz, internetten orijinallerinin birçoğuna ulaşmak için Maryland Üniversitesi Kadın Çalışmaları burada bir seçki sunmuş.

Tek arzusu hindistancevizli kek yemek olanlarsa buraya buyurabilirler. (Melville House aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın