Lennon-Ono Ödülü Pussy Riot’a

Grup üyelerinden Nadia Tolokonnikova’nın eşi Pyotr Verzilov ve küçük kızı Yoko Ono’dan ödülü alıyor.

Rus punk rock grubu Pussy Riot’ın başına geleneleri ve kendilerine verilen destekleri önceki haberlerimizden takip etmiş olabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde Pussy Riot’a verilen desteklere bir yenisi eklendi. The Telegraph‘daki habere göre, Uluslararası Af Örgütü, eski Beatles üyesi John Lennon ve dul eşi Yoko Ono adına her yıl dağıtılan barış ödülünün Pussy Riot grubuna verileceğini ilan etti. Ödülün bu yıl, aralarında 2003 yılında Refah’taki Filistin yanlısı bir direnişte bir İsrail buldozerinin altında hayatını kaybeden Amerikalı aktivist Rachel Corrie’nin de olduğu beş isim arasında paylaşılacağı da açıklandı.

Geçtiğimiz cuma günü New York’ta Yoko Ono’nun da katılımıyla yapılan törende Pussy Riot grubunu, hapisteki üyesi Nadia Tolokonnikova’nın eşi Pyotr Verzilov ve küçük kızı temsil etti. Tüm ödül kazananların katılacağı törense, 9 Ekim’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de düzenlenecek.

Ono, Pussy Riot’ın üç kadın üyesinin bir hiç uğruna hapiste tutulmasının korkunç bir durum olduğunu, grubun eyleminin sadece ifade özgürlüğünü savunduğunu söyledi. Eşi hapiste tutulan Verzilov, Ono’ya teşekkür ederken, uluslararası kamuoyundan Rusya üzerindeki baskının artırılmasını istedi.

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın