Haftadan Kalanlar // 15-21 Ekim 2012

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. 

* İlk Macintosh reklamını bilenler bilir: Orwell’in 1984‘ünden esinlenen reklamda bir kadın tek başına Büyük Birader’in ekranını yırtıyordu. 2012’de onuncu yılını kutlayan Melville House yayınevi, “Think Different” (Fark düşün) mesajını ön plana çıkartan bu reklama yanıt olarak, “Think Differently” (Farklı düşün) kampanyası başlatmış. Kampanyanın ilk ayağı, Fitzgerald’dan Balzac’a, Twain’den Çehov’a, Tolstoy’dan Poe’ya, dünyayı ve hayatlarımızı değiştiren yazarları kutlayan bir video: “Here’s to the crazy ones…” (Delilerin şerefine…)

Muhteşem Gatsby‘nin son Hollywood uyarlaması bir türlü gündemden düşmüyor. Önce erteleneceği söylenen, daha sonra yeni vizyon tarihi Mayıs 2013 olarak kesinleşen filmle ilgili olarak şimdi de Lady Gaga ve Prince’ten parçalar duyabileceğimiz rivayeti dönmeye başladı. Fragmanında, 1920’lerin New York’undan ziyade bir karnaval alanında geçiyormuş gibi görünen filmin neye benzeyeceğini gerçekten çok merak etmeye başladık.

* Sevdiğimiz sitelerden Lost at E Minor‘de gördük. Ünlü mimarlar kendi tasarladıkları binaların kılığına girmişler. Chrysler Binası bile var aralarında ve hakikaten adı mimarlık camiasının dışında da bilinen mimarlar. Bize inanmıyorsanız soldaki resme bakın.

Mutfakta Aklımıza Düşenler

* Geçen hafta elma cipsi tarifini paylaşmıştık. Bu hafta da nohut patlağı adını verdiğimiz tarifi paylaşıyoruz. Hem besleyici ve sağlıklı olsun hem de atıştırmalık olsun diyenler için, patlamış mısıra alternatif olarak şiddetle tavsiye ederiz. Tarif: Haşlanmış nohutları bir havlu yardımıyla hafif kuruluyoruz. Fırını 200 dereceye gelecek şekilde ısıtıyoruz. Bir kasede az zeytinyağı, tuz ve sonra istenen baharatlarla nohutu harmanlıyoruz. Az derken bir su bardağı haşlanmış nohuta bir ya da iki yemek kaşığı zeytinyağı yetiyor. Baharat olarak elbette toz ya da pul biber, karabiber, kimyon, nohuta yakışacağını düşündüğünüz her türlü baharat olabilir. Sonra kolay temizlemek için yağlı kâğıt serdiğimiz tepsiye nohutları üst üste gelmeyecek şekilde koyuyoruz. Fırında gerçekten kuru ve çıtır bir görünüm alana kadar pişiriyoruz. En az 20 dakika sürer. Ama fırına ve nohuta göre değişebileceğinden siz gözünüzü üstünde tutun. Bir 5-10 dakika sonra nohutları ters yüz ederseniz eşit bir çıtırlığa kavuşursunuz. Hem lezzetli hem besleyici hem kolay hem de vicdan azapsız bir atıştırmalık.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın