Haftadan Kalanlar (Video Baskısı) // 3-9 Aralık 2012

İnci Pastanesi (1944-2012)

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bugün, Haftadan Kalanlar’ı sizinle video formatında paylaşıyoruz. Çünkü soğuk ve yağışlı hafta sonlarında, sıcacık evinizde rasgele videolara göz atmak gibisi yoktur!

* Koltukname olarak Doctor Who‘nun yeni bölümlerini heyecanla beklemekteyiz. Sırada, bu ay yayınlanacak Noel özel bölümü var. Bu sırada merakınızın kamçılanmasını istiyorsanız, aşağıdaki kısa videoyu mutlaka izlemenizi öneriyoruz. (Türkçe Bilimkurgu ve Fantastik aracılığıyla.)

* Şahane televizyon dizileri demişken, YouTube kullanıcıs patricespieces, Amy Poehler‘ın muhteşem komedisi Parks and Recreation‘ı bir gerilim dizisine dönüştürmüş. Eski bölümlerden hazırladığı montajda, ekip Lil’ Sebastian adlı “küçük at”ın katilini arıyor. (UPROXX aracılığyla.)

* Her tarafından yetenek fışkıran Bruce Lee pinpona merak sarsaydı nasıl oynardı? Meraklısı, aşağıdaki Nokia reklamına göz atabilir.

* Türk öykücülüğünün heyecan verici isimlerinden Ahmet Büke, yazarın kitapçıda kendi kitabını satın almak zorunda kalınca duyduğu endişeye değiniyor aşağıdaki videoda. Yazarın kitabını alıp ona destek olmak yerine bizzat kendilerine getirilmesini isteyen eş dostun düşüncesizliği bir yana, Büke’nin bunların arasında “iş arkadaşları”nı sayması da yazarlık mesleğinin Türkiye’deki halini gözler önüne seriyor. Konu üzerine daha ayrıntılı bir yorum için bakınız. (vedebiyat aracılığıyla.)

* Siz de fahiş kargo ücretleri yüzünden internetten İngilizce kitap siparişi verebilmek için üç beş arkadaş toplanmaya çalışıyor, listenizin kabarmasını bekliyor, yahut Pandora ve Robinson Crusoe 389 gibi kitapçılarda bulabildilerinizle yetiniyorsanız, müjdemizi isteriz! Good Books International, dünyanın dört bir yanına bedava gönderim yapıyor ve tüm kârı Yeni Zelandalı yardım kuruluşu Oxfam‘a aktarıyor. Şahsen daha önce sepetimize aynı kitapları ekleyerek Amazon’la bir karşılaştırma yaptık ve sonuçta, kitaplarda özel bir indirim uygulamamasına karşın kargo ücreti almadığı için Good Books’un çok daha ucuza geldiğini gördük (Türk kitapçılar için bu karşılaştırma hizmetini Kitap Metre‘den alabilirsiniz). Aşağıda, şirketin yüksek seksapelli tanıtım filmi var.

* Moda Haftası, Elle Moda Ödülleri derken, İstanbul’u “modanın kalbinin attığı” dünya şehirlerinden biri olarak tanımlama çabaları son hız devam ediyor. Modacıların hızını kesmek gibi olmasın, ama Greenpeace’in hazırladığı, kıyafet üretimindeki zehirli kimyasallara dikkat çeken bu anime’yi gözden kaçırmamak gerek. Güzellik ve şıklık insan sağlığına, hatta canına mal olmamalı. (Boing Boing aracılığıyla.)

* İstanbul’u moda merkezi, sanat merkezi, alışveriş merkezi, yani özellikle son iki yıl içinde dönüştüğü iddia edilen tüm merkez türlerinden yapmanın yolu, anlaşılan şehrin kültürel ve mimari tarihini yakıp yıkmaktan geçiyor. Nitekim bu yazımızı, üzücü bir haberle kapatıyoruz: 7 Aralık Cuma günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıtaları, Beyoğlu’nun sembollerinden İnci Pastanesi’ni zorla boşalttılar. Pastanenin işletmecisi Musa Ateş’in açıklamasını, Sürekli Aydınlık için One Minute Karanlık adlı Facebook grubunun sayfasından izleyebilirsiniz. Aşağıda, tarihi dükkânın parçalanması…

Website | + posts

Bir Cevap Yazın