“Gerçek Suç” devam ediyor

Perry Smith ve Richard “Dick” Hickock

Truman Capote‘nin en sevdiği içkinin Tornavida adlı kokteyl olduğunu, çalışırken de kahve, çay, sherry ve martini içtiğini öğrenmiştik. İçtiği kokteylin bile insanlar tarafından merak edilmesine yol açan ününü kazandıran Başka Sesler, Başka Odalar kitabının reklamına da klasiklerin klasik reklamları yazımızda yer vermiştik. Capote’yi Capote yapan ve Amerika dışında da tanınmasında büyük katkısı olan Soğukkanlılıkla kitabıyla ilgili çıkan son haber ise maalesef yeme içme alışkanlıkları kadar neşeli değil. Fakat bir yandan “gerçek suç” hikâyeleri yazan yazarın belli ki yaşasa çok ilgileneceği türden bir haber.

Soğukkanlılıkla için Capote “kurmaca olmayan roman” ifadesini kullanmış. Kansas’ta dört kişinin ölümüyle sonuçlanan, takibinde gazetelerde çok az yer verilen bir cinayeti gidip yerinde araştıran yazar, yaşanan suçla ilgili gerçekleri bulmaya çalışırken bir yandan hikâyenin içine girmiş. Araştırmasında ona yardım eden kişi ise Bülbülü Öldürmek kitabının ünlü yazarı Harper Lee olmuş. Capote’nin bu suç hikâyesi, özellikle de kesinlikle kurmaca hiçbir yanı bulunmadığı şeklinde iddiası Hollywood’un o dönemde de, daha sonra da ilgisini çekmiş. Nitekim bu suç hikâyesi iki kere sinemaya uyarlandı. İlk olarak 1967 yılında, ikinci olarak ise 1996’da. Elbette Capote’nin sinemaya uyarlanan ve en bilinen romanı Tiffany’de Kahvaltı‘dır.

Soğukkanlılıkla, Ayşe Ece çevirisiyle Sel Yayıncılık’ta.

Slate’in haberiSoğukkanlılık II filminin yolda olabileceğini ima ediyor. Zira Capote’nin kitabını üzerine kurduğu cinayetten sorumlu tutulan ve romanın yayımlanmasından bir yıl önce infaz edilen Perry Smith ve Richard ”Dick” Hickock’un uzun senelerdir çözülememiş bir cinayetten daha sorumlu olabilecekleri ihtimali basına yansımış. Smith ve Hickock’un polisten kaçtıkları bir ay içerisinde, ilk cinayetlerin işlendiği yer olan Kansas’tan uzaklaşıp Florida’ya geçtikleri ve burada Walker ailesini öldürdükleri iddiası DNA kanıtıyla doğrulanmaya çalışılıyor. Araba satma bahanesiyle aileye yaklaştıktan sonra, soğukkanlıkla iki çocuk ve anne ve babayı vurarak öldürdükleri düşünülüyor.

Walker cinayeti soruşturması ilk başladığında yalan makinasına sokulan Smith ve Hickock’un bu testi geçtikleri düşünülmüş. Şimdi ise onların saç renginin benzeri iki tel saç Walker’ın arabasında bulunmuş. Fakat DNA araştırmasının yapılabilmesi için Smith ve Hickock’un mezarlarının açılması ve belki de tamamen kaybolup gitmiş DNA kanıtlarının aranması gerekiyor. Hollywood ikinci filmi çekmek için bu soruşturmanın cevabını bekleyecektir, tıpkı Capote’nin romanı bitirmek için infazları beklemesi gibi.

Herhalde filmin içinde, romanda geçen şu sahne de olacaktır:

Soğukkanlılıkla’da Smith, Hickock’la beraber polisten kaçtıkları günlerin birinde Walker cinayetleriyle ilgili bir gazete haberi okur. Smith, Hickock’a “Çok ilginç!” der. “Neye şaşırmazdım biliyor musun? Eğer bunun arkasındaki delinin teki değilse… Bir çılgın Kansas’ta olanları okumuş.

 

Website | + posts

Bir Cevap Yazın