Haftadan Kalanlar (Video Baskısı) // 17-23 Aralık 2012

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bugün, Haftadan Kalanlar’ı sizinle video formatında paylaşıyoruz. Çünkü soğuk ve yağışlı hafta sonlarında, sıcacık evinizde rasgele videolara göz atmak gibisi yoktur!

* Das iPad… Almanların iPad’inin diğerlerinden çok daha yetenekli olduğunu biliyor muydunuz? Yemek tarifleri göstermekle kalmıyor, kurabiye yapıyor! Fotoğraf çekmekle kalmıyor, resmi tab ediyor! Dahası, aşağıdaki videoda. (Melville House aracılığıyla.)

* Yıl sonu yaklaşırken “en iyi” listeleriyle sarılıp sarmalanmış durumdayız. Yakın takipçisi olduğumuz Vulture da, yayın çizgisine uygun bir şekilde “2012’s Best Moments in Late-Night Television”ı, yani gece yayınlanan Jay Leno, Conan gibi şovların en güzel anlarını hazırlamış. Tüm listeyi ve videoları burada görebilirsiniz. Aşağıda, favorilerimizden Jimmy Fallon, reggea’yle vokal grubunu sentezliyor. Dikkat, şarkı dilinize takılabilir.

* Bir başka, bu sefer daha edebi bir listeye geçiyoruz. Open Culture, 18 dünya klasiğinin animasyon uyarlamalarını derlemiş. Listede Eflatun‘dan Shakespeare‘e, Hemingway‘den Hesse‘ye birçok ünlü yazarın eserleri var. Aşağıda, biraz daha genç bir ismin, Neil Gaiman‘ın yazdığı Noel şiiri var — Noel babanın ölmek istediği bir Noel şiiri…

* Open Culture’ın hazırladığı şahane listedeki bir eksik, Kafka‘nın “Bir Köy Hekimi” adlı öyküsü. Daha önce Pera Müzesi’ndeki Japonya Medya Sanatları Festivali‘nde de sergilenen animasyon, hafta sonu dinlencesi için ideal. (Melville House aracılığıyla.)

* Bu Haftan Kalanlar Video Baskısı’nı, yine bir animasyonla kapatıyoruz. Gobelins Stüdyosu‘ndan, 4 dakikalık bir kısa film geliyor: One Day (Bir Gün). (Türkçe Bilimkurgu ve Fantastik aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın