Haftadan Kalanlar // 21-27 Ocak 2013

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

agacinyuttugubisiklet* Altın Küre Ödülleri geçtiğimiz hafta açıklandı. Bu muhafazakâr ortamda yabancı düşmanlığı ve komplo teorileriyle öne çıkan Homeland‘in ödül almasına şaşırmadık. Fakat Lena Dunham‘ın diğer güçlü kadın komedyenlerin önüne geçip komedi/müzikal dalında en iyi kadın oyuncu ödülü almasına şaşırdık. Girls dizisine daha önce başlamadıysanız ama bu sezonu takip etmek istiyorsanız, konuyla ilgili yazımızı öneririz. Son dedikoduları ve neden Amerikan eğlence sektörünün Dunham’ın selülitlerini konuştuğunu merak ettiyseniz, “Enough About Lena Dunham’s Ass” (Lena Dunham’ın Kıçı Hakkında Daha Fazla Konuşmayın) adlı yazıya bakabilirsiniz.

* Bize Girls‘ün yanı sıra Six Feet Under gibi şahane yapımları sunan HBO’nun kült dizisi Bored to Death televizyon filmi oluyor. Yerimizde hoplayıp zıplamamıza neden olan bir haber!

Geleceğe Dönüş‘le Doctor Who birleşirse ne olur, hiç merak etmiş miydiniz? Yanıtı, Türkçe Bilimkurgu ve Fantastik’te.

Üçüncü Polis‘i okuyanlar, bir daha bisikletlere asla aynı gözle bakamayacaklarını çok iyi bilirler. O yüzden ağaç tarafından yutulan bu bisikletlerin bizi pek şaşırttığını söyleyemeyeceğiz. Yeterince sürtünmeyle her türlü atom alışverişi mümkündür. Üçüncü Polis‘i daha okumadınız mı? Okuyun.

* Moğolistan’da çocuk olmak… Bozkırı romantik bulan şehirlilerden çocuk ve hayvan severlere herkesin gıptayla izleyeceği bir video. Bebeğin banyo suyundan içen keçi favorimiz.

Mutfakta Aklımıza Düşenler

Kışın dibine düştüğümüz bugünlerde Bon Appétit sağ olsun çok mevsime uygun ama yine “gurme” bir tarif listesi yayımlamış. Ünlü şeflerden nezleye ilaç niyetine çorbalar, çaylar, hatta sorbe! Sorbe bize aralarında en fantastik gelendi. Sizinle paylaşmak istedik. İçinde konyak olan bu grip ilacı tam yetişkinlere göre. Sadece sıvı pektin bulmak lazım ki biz hafta sonu arıyor olacağız! Annelerimizin senelerce kışın dondurmadan uzak dur ya da hastayken soğuk yenmez uyarılarına tamamen karşı gelen bu sorbe fazla çekici.

Grip Sorbe (Tarif: Jeni Britton Bauer, Jeni’s Splendid Ice Creams)

2 su bardağı taze portakal suyu (5 ya da 6 portakaldan)
1/3 su bardağı taze limon suyu (2 limondan)
2/3 su bardağı şeker 
1/3 su bardağı bal
1/4 çay kaşığı toz zencefil 
1 paket sıvı pektin (84 gram)
1/8 çay kaşığı cayenne (toz acı biber)
2 ila 4 yemek kaşığı konyak (isterseniz)

1. Portakal suyu, limon suyu, şeker, bal ve zencefili orta boy bir tencerede karıştırın ve şeker eriye kadar karıştırarak kaynama noktasına getirin. Ateşten alın.

2. Pektin, acı biber ve burbonu katın. Başka bir kaba alın ve soğuyana kadar buzdolabında bekletin.

3. Sorbeyi çırpılmış krema kıvamına gelene kadar dondurucuda tutun. (Bu kıvamdayken yemeye başlayabilirsiniz).

4. Sorbeyi bu kıvamı aldıktan sonra buzlukta uzun kalabilecek bir kaba boşaltın, üstüne fırında kullandığınız pişirme kağıdını koyun ve yüzeye kağıtla bastırın. Sonra da kapağını kapatın. En az 4 saat katı olana kadar buzlukta bekletin. Bu kıvamdayken de yiyebilirsiniz. 

Website | + posts

Bir Cevap Yazın