Ghetto Brothers tozlu tavan arasından tekrar gün ışığına çıkıyor

New York’ta 1971 yılının yaz aylarında üç kardeş ve birkaç arkadaşlarından oluşan bir grup müzisyen, Manhattan Fine Tone Stüdyosu’nda kayıt yapmaktalardı. Tek bir öğleden sonrada sekiz şarkı kaydetmişlerdi. Power-Fuerza adını alacak Latin rock tarzındaki albümleri, ilk ve tek ürünleri olacaktı. Power-Fuerza, bir Latin rock albümü de olsa, hip hop’a da hiç uzak değildi.

Grubun adı Ghetto Brothers‘dı ve yalın bir gerçeklik içermekteydi. Ghetto Brothers, yaşadıkları Bronx mahallesinde gerçekten bir varoş çetesiydi. Manhattan, gökdelenleriyle kapitalist dünyanın en önemli sembollerinden biriyken, Bronx adeta başka bir gezegendi. Yıkıntılar, boş arsalar, terk edilmiş dükkânlar, evsizlerin ısınmak için sokaklarda yaktığı ateşler, polisin uğramadığı sokaklar, %30’un üzerindeki işsizlik oranı, nüfusun yarısının sosyal yardımla geçinmesi, uyuşturucu, şiddet bu diğer gezegenin panoramasıydı. Özellikle güney Bronx, 11 binden fazla gencin oluşturduğu 100’den fazla çetenin savaş sahnesiydi.

Ghetto Brothers da bu çetelerden biriydi. Çoğu üyesi Porto Rikolu göçmenlerdi. Liderleri Benjamin “Benij” Melendez, Beatles hayranı bir giteristti ve “Los Junior Beatles” adlı bir müzik grubuyla sokaklarda Beatles parçaları çalmaktaydı. Beatles etkileri, Power-Fuerza albümünde de hissediliyordu. Ama albüm bundan fazlaydı. İngiliz pop müziğini Amerikan batı yakasının hafifliği, siyasi mesajlar ve Karayip ritim ve armonileriyle harmanlamışlardı. Carlos Santana adını hiç duymamış olmalarına rağmen, onun izinde ilerlemekteydiler.

Ghetto Brothers, siyasi olarak New York’un en eylemci ve progresif çetelerinden biriydi. Kadınlar çetenin eşit haklara sahip üyeleriydi ve en azından iç kurallarına göre uyuşturucu kullanımı yasaktı. Kara Panterler’in “Siyah güzeldir” sloganı benzeri bir Porto Rikoluluk bilinci ve farkındalığı yaratmak niyetindeydiler.

Bir üyeleri, iki çete arasındaki bir sorunu çözmek için uğraşırken öldürüldüğünde, Ghetto Brothers bir ilk olarak intikam çağrısı yapmamıştı. Bunun yerine New York tarihine geçecek olan 7 Aralık 1971 Hoe Bulvarı barış buluşmasını düzenlediler. Bu buluşmadaki silah bırakma çağrısı, uzun soluklu olmasa da, çete savaşları açısından bir dönüm noktası olmuştu; çünkü Ghetto Brothers’ın artık her cuma organize ettiği sokak partileri, hip hop’ın ortaya çıkışında büyük bir rol oynayacaktı.

Power-Fuerza albümü bütün bunlardan önce ortaya çıkmış, sadece New York’ta satışa sunulmuş ve unutulmuştu. Benij Melendez bile yıllarca bir örneğine sahip olmadı. Bugün orijinal kopyaları, yüzlerce dolara satılmakta. Neyse ki, Power-Fuerza, geçtiğimiz günlerde yeniden basıldı ve halen taze bir sese sahip bu albümü edinmek tekrar mümkün.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın