Haftanın Eğlencesi: Jay-Z Gatsby’ye karşı

Sinemaseverler mayısta vizyona girecek olan, başrolünde Leonardo DiCaprio’nun bulunduğu yeni Muhteşem Gatsby filmini bekleyedururken, biz Koltukname olarak Gatsby’nin yaratıcısı Fitzgerald’la ilgili çeşitli haberleri okurlarımıza sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü paylaşımımız ise haberden ziyade bir test!

Yılın başında, Muhteşem Gatsby‘nin müziklerinin bir parçasını Jay-Z‘nin yazacağı duyurulmuştu. Vulture, bunun isabetli bir karar olduğu görüşünde. Jay-Z’nin şarkılarıyla Fitzgerald’ın klasiklerinin birçok ortak noktası olduğunu vurgulayan Vulture yazarı Margaret Lyons, örnek olarak ikisinin de eserlerinde mücadeleye, cinsiyet rollerine, toplumsal sorunlara, zenginliğin ihtişamına ve tuzaklarına, Amerikan hayalinin çekiciliğine, ayrıca partilere, arabalara ve  modaya yer vermesini gösteriyor.

Jay-Z’nin şarkı sözleriyle Fitzgerald’ın cümlelerinin birbirine gerçekten de ne kadar çok benzediğini kanıtlamak için bir test hazırlamış Vulture. Bakalım siz Jay-Z ile Jay G’yi birbirinden ayırabilecek misiniz. Yanıtlar yazının altında. Tüm Gatsby alıntıları Püren Özgören çevirisinden alınmıştır.

1. “Paran çok genç. Eskit de gel.”

2. “Kendi kendime yalan söyleyip bunun adına onur deme yaşını beş yıl geçtim.”

3. “Erkekler kıskanç olmamalı. Bu kadınlara has bir özelliktir.”

4. “Buzu soğuk tutması için garsona 100 dolar bahşiş veriyoruz.”

5. “Bugünlerde kadınlar fazla dolaşıyor ortalıkta; hiç tasvip etmiyorum doğrusu. Her türden zirzopla karşılaşıyorlar tabii.”

6. “Ayakkabılarına çekinmeden para bayılan kızları severim.”

7. “Kaza yapmak için iki kişi gerek.”

8. “Katlanmış gömlekleri düzinelik kiremit istifleri gibi, üst üste yığılmıştı.”

9. “Yo, yo, teşekkür etmene gerek yok. Takımımın kalıbı böyle yalnızca.”

10. “Kışları buz satarım. Cehennemde ateş satarım.”

1. Jay-Z; 2. Gatsby; 3. Jay-Z; 4. Jay-Z; 5. Gatsby; 6. Jay-Z; 7. Gatsby; 8. Gatsby; 9. Jay-Z; 10. Jay-Z.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın