Wacken Wacken olalı böyle zulüm gördü mü?

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinin küçük kasabası Wacken, her yıl bir heavy metal festivaline ev sahipliği yapıyor. Festival zaman içinde popülerleştikçe, ziyaretçilerinin de sayısı arttı ve dünyanın her yanından heavy metal severler, bu bir zamanların sakin kasabasına akın etmeye başladılar.

Wacken sakinleri, başta bu işe pek ses çıkartmasalar da, işler büyüdükçe huzursuzlanmaya ve özellikle birkaç gün süren festivalin gürültüsünden şikâyet etmeye başladılar. Ve sonunda, geçtiğimiz günlerde durum mahkemeye intikal etti. Ancak Schleswig İdari Mahkemesi’ne açılan dava, mahkemenin karar vermesine gerek kalmadan düştü; zira Der Spiegel‘in haberine göre, davalı ve davacı, duruşmadan önce çözüm konusunda anlaştılar.

Wacken sakinlerini temsil eden avukat Jens-Ulrich Kannieß, gürültünün ortalamada 70 desibeli geçmesi durumunda, organizatörlerin ilçenin yardım derneğine 1000 avro ceza ödemesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. 70 desibel, yatak odası penceresinin önünde çalışmakta olan bir çim biçme makinesinin gürültüsüne denk gelmekte. Dernek, kendisine ödenen cezaları sosyal düzenlemeler alanında harcayabilecek. Gürültü ölçümleri ise, resmî olarak ölçüm yapma yetkisine sahip bir kurum tarafından, festival boyunca düzenli olarak gerçekleştirilecek.

Festivalin düzenlemesine izin veren yetkili yerel kurum, ender oluşan istisnai durumlarda gürültü sınırının 70 desibelden 90 desibele çıkartılabileceği maddesini işlettiğini belirtmişti. Ancak Wacken sınırlarında yaşayan iki farklı kişi, gürültünün 90 desibelden de yüksek olduğunu belirterek mahkemeye başvurmuşlardı. Festival organzatörleri, bunun doğru olamayacağını iddia ettiler ve aksi ispatlanırsa bu cezayı ödemeye razı olduklarını belirttiler. Organizatörlerden Thomas Jensen, “Aslında bugüne kadar nasılsa gene öyle olacak; festivalin bu sebeple lekelenmesi riski olsaydı, böyle bir karşılaştırmayı zaten kabul etmezdik,” şeklinde konuştu.

Açık havada gerçekleşen Wacken Festivali‘ne 2013’te 75 bin heavy metal severin katılması bekleniyor. Yaklaşık 100 grubun sahne alacağı festival, 120 desibellik ses seviyesiyle ağustos ayının ilk haftası başlayacak. Festival biletlerinin satışı ise aylar öncesinden tamamlanmakta.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın