Jonathan Strange ve Bay Norrell televizyona uyarlanıyor

İki kere büyük bir heyecanla okuduğumuz, hatta üçüncü okuyuşumuzu iple çektiğimiz Jonathan Strange ve Bay Norrell, BBC tarafından televizyona uyarlanıyor.

Susanna Clarke‘ın, “alternatif tarih” adındaki alt bilimkurgu türünde yazdığı roman, İngiltere’deki büyü yapmayan, centilmen büyücülerin, bu büyücülerle görüşmeyi reddeden huysuz Bay Norrell’in ve Bay Norrell’e öğrenci olarak dadanıp büyüyü pratik olarak da çalışmaya başlayan Jonathan Strange’in hikâyesini anlatıyor.

Bu neredeyse 800 sayfalık kapsamlı romanı kuşkusuz sinemaya aktarmak imkânsıza yakın olurdu. Bu yüzden Peter Harness, altı bölümlük bir senaryo hazırlıyor olacak. Yönetmen koltuğundaysa Doctor Who ve Sherlock gibi dizilerden tanınan Toby Haynes var.

Yapım aşamasındaki dizi bu yıl ekranlara taşınacakmış gibi görünüyor. İngilizler Sherlock‘la birlikte bu tür uyarlamalardaki başarılarını kanıtlamış oldular. Zaten haberi aldığımız The Playlist sitesindeki Kevin Jagernauth’un da yazdığı gibi: “Kitap o kadar iyi ki, dizi yalnızca %75’ini tuttursa bile harika bir televizyonculuk örneği sergilemiş olur.”

Diziyi beklerken kitabı okumak isteyenler için (mutlaka okumalısınız!), Jonathan Strange ve Bay Norrell, Berna Kılınçer çevirisiyle Oğlak Yayınları’ndan yayımlanmıştı. Hem çevirisiyle hem de farklı kapaklarıyla çok özenli bir baskı bu, tekar ediyoruz, muhakkak okuyun.

Yanıt Verin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s