Jonathan Strange ve Bay Norrell televizyona uyarlanıyor

İki kere büyük bir heyecanla okuduğumuz, hatta üçüncü okuyuşumuzu iple çektiğimiz Jonathan Strange ve Bay Norrell, BBC tarafından televizyona uyarlanıyor.

Susanna Clarke‘ın, “alternatif tarih” adındaki alt bilimkurgu türünde yazdığı roman, İngiltere’deki büyü yapmayan, centilmen büyücülerin, bu büyücülerle görüşmeyi reddeden huysuz Bay Norrell’in ve Bay Norrell’e öğrenci olarak dadanıp büyüyü pratik olarak da çalışmaya başlayan Jonathan Strange’in hikâyesini anlatıyor.

Bu neredeyse 800 sayfalık kapsamlı romanı kuşkusuz sinemaya aktarmak imkânsıza yakın olurdu. Bu yüzden Peter Harness, altı bölümlük bir senaryo hazırlıyor olacak. Yönetmen koltuğundaysa Doctor Who ve Sherlock gibi dizilerden tanınan Toby Haynes var.

Yapım aşamasındaki dizi bu yıl ekranlara taşınacakmış gibi görünüyor. İngilizler Sherlock‘la birlikte bu tür uyarlamalardaki başarılarını kanıtlamış oldular. Zaten haberi aldığımız The Playlist sitesindeki Kevin Jagernauth’un da yazdığı gibi: “Kitap o kadar iyi ki, dizi yalnızca %75’ini tuttursa bile harika bir televizyonculuk örneği sergilemiş olur.”

Diziyi beklerken kitabı okumak isteyenler için (mutlaka okumalısınız!), Jonathan Strange ve Bay Norrell, Berna Kılınçer çevirisiyle Oğlak Yayınları’ndan yayımlanmıştı. Hem çevirisiyle hem de farklı kapaklarıyla çok özenli bir baskı bu, tekar ediyoruz, muhakkak okuyun.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın