Hayır demeden iki kere düşün

İnsanlar bazen önlerine gelen bir fırsatı değerlendiremeyebiliyorlar. Elbette ne kaçırdıkları daha sonra ortaya çıkıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Müzik dünyasında da bu durum çok alışılmadık değil.

Aslında belirli bir müzisyen için yazılmış bir parça, o reddedince, başka biri tarafından kaydediliyor ve hatırı sayılır bir başarı da gelebiliyor. İşte müzik dünyasından yedi ilginç reddedilen başarı hikâyesi:

1. “Telephone”
Reddeden: Britney Spears
Kaydeden: Lady Gaga

Bu ikiliyi karşılaştırmak için ideal bir parça. Gaga, bu parçayı bizzat Spears’ın Circus albümü için yazmıştı ama Spears, bir demo kaydettikten sonra burun kıvırınca, beste Gaga’ya kaldı. Lady Gaga, The Fame Monster albümünde parçayı memnuniyetle kaydetti.

2. “Disturbia”
Reddeden: Chris Brown
Kaydeden: Rihanna

2009 yılı Grammy ödüllerinden bir süre önce, Exclusive adlı albümü için Brown’a bu elektro-pop örneği teklif edildiğinde, Brown hiç düşünmeden “Forever” adlı başka bir besteyi tercih edip, parçayı kız arkadaşı Rihanna’ya paslamıştı. Pişman olmuş mudur bilinmez ama Rihanna’nın “Disturbia” kaydı, “Hot 100” listesinde 1 numara olmuştı.

3. “Rock Your Body”
Reddeden: Michael Jackson
Kaydeden: Justin Timberlake

Michael Jackson, aralarında bu parçanın da bulunduğu bir grup besteyi, 1999 tarihli Invincible albümüne almaktan vazgeçmiş ve yapımcısına parçalarla ilgili olarak “Ne yaparsanız yapın,” demişti. Parçalar, Timberlake’e sunulduğunda, büyük memnuniyetle çıkış albümü Justified‘a dahil etmeyi kabul etmişti.

4. “Umbrella”
Reddeden: Britney Spears
Kaydeden: Rihanna

Parça seçiminde Britney Spears, yanlış kararların, Rihanna ise doğru tercihlerin insanı olarak görünüyor. Zira Spears, 2007 yılındaki geri dönüşünde bu parçayı kullanmayı reddedince, beste Rihanna’ya önerilmiş, Rihanna da bir kez daha bir zirve parçasına imza atmıştı.

5. “How Will I Know”
Reddeden: Janet Jackson
Kaydeden: Whitney Houston

Kısa süre önce intihar eden Houston’ın en karakteristik parçalarından biri olan “How Will I Know”, aslında Janet Jackson’a teklif edilmiş, ama demo Jackson’ın menajeri tarafından reddedilince Houston besteyi kapmış ve 90’ların en güzel pop zirvelerinden birini kaydetmişti.

6. “Holiday”
Reddeden: Mary Wilson
Kaydeden: Madonna

Önce Phyllis Hyman, ardından The Supremes‘in kurucusu Mary Wilson, “Holiday”i beğenmeyince, Madonna parçayı kapıp, ilk kez listelerde boy gösterdiği bir başarı kazanmıştı. Bir R&B parçası olarak aranje edilseydi nasıl olurdu bilmiyoruz, ama Madonna’yı bize tanıttığı için bu haliyle de sevebiliriz.

7. “Let’s Get Loud”
Reddeden: Gloria Estefan
Kaydeden: Jennifer Lopez

Latin popun kraliçesi Estefan, “Let’s Get Loud”u kendisi için bestelemişti ama daha sonra fikrini değiştirip Lopez’e bırakmaya karar verdi. 1999 yılının en büyük hitlerinden olan bu parça, bugüne dek 400 binden fazla kere indirilmiş durumda. Gloria Estefan belki pişmandır, lakin Lopez’in ve kalçalarının sinemadan müzik dünyasına geçişinde bu parçanın büyük bir ateşleyici olduğu kesin.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın