Harper Lee temsilcisine dava açıyor

Harper Lee. Görsel, New York Magazine’den.

Amerika’nın yaşayan en önemli yazarlarından sayılan Harper Lee, en meşhur romanı, Bülbülü Öldürmek‘in telif haklarıyla ilgili olarak temsilcisine dava açtı. 87 yaşındaki Lee, uzun süreli temsilcisi Eugene Winick hastalandıktan sonra, damadı Samuel Pinkus’un, “yedi yıl önce, yazarın duyma ve görme yetilerinin zayıflamasından yararlanarak kitabın telif haklarını kendisine devrettirdiğini” iddia ediyor. Lee’nin telif hakkını tekrar kendi üzerine alma çabalarının ve romanı e-kitaba dönüştürme tekliflerinin yok sayıldığı da dava konuları arasında. Yazar, kitabın telif hakkının kendisine iade edilmesini ve Pinkus’un 2007’den sonra kitaptan aldığı tüm komisyonları geri ödemesini talep ediyor.

Telif hakları, Koltukname olarak önem verdiğimiz bir konu. Bloğumuzda da bu konuya olabildiğince çok değinmeye çalışıyoruz. En son Sir Arthur Conan Doyle’ın varislerinin, Holmes karakterinin telifiyle ilgili savurdukları tehditlere yer vermiştik. Bunun dışında yayıncılıkta telif haklarının genel olarak nasıl işlediklerini merak edenler, şu yazıyı inceleyebilirler.

Çağdaş bir Amerikan klasiği olan Bülbülü Öldürmek, ilk olarak 1960 yılında yayımlanmış, 1961’de Pulitzer Ödülü’ne layık görülmüş, 1962’deyse yönetmen Robert Mulligan tarafından, daha sonra Oscar kazanacak bir yapımla beyazperdeye aktarılmıştı. Romanın Türkçesine, Altın Kitaplar‘dan ulaşılabilinir. (Vulture aracılığıyla.)

Website | + posts

Harper Lee temsilcisine dava açıyor” üzerine 2 yorum

  1. […] Sel Yayıncılık geçtiğimiz “Eksiklik gideren derlemeler” başlığı altında paylaştığımız Orwell kitaplarıyla listemizdeydi. Bu yıl da eksikliğini hissettiğimiz önemli bir klasiği, Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek‘ini yayımlandılar. Üstelik Ülker İnce’nin etkileyici çevirisiyle. “Eski”leri yeniden ya da ilk defa keşfetmek isteyenler için atlanmaması gereken bir roman. Lee’nin romanın telifiyle ilgili açtığı davayla ilgili bilgi ise burada. […]

Bir Cevap Yazın