Roger Waters Yahudi karşıtlığı suçlamalarını yanıtlıyor

Geçtiğimiz hafta İstanbul’a gelen Roger Waters’ın The Wall gösterisi, Belçika’nın Werchter şehrindeki bir katılımcı tarafından, dünyadaki tüm kötülüğü sembolize eden domuzun üstünde Davut yıldızı bulunduğu gerekçesiyle eleştirildi.

Belçika’da yaşayan İsrailli Alon Onfus Asif, “Konsere Waters’ın müziğini çok sevdiğim için, İsrail’e karşı siyasi duruşundan bağımsız olarak geldim,” diyor. “Çok da eğlendim, ta ki şişme domuzda Davut yıldızını fark edene dek. Faşizm, diktatörlük ve insanların baskı altında tutulmasını sembolize eden diğer imgelerin yanındaki tek dini-ulusal sembol buydu. Waters çizmeyi taşırdı ve tüm militanlık karşıtı mesajlarının ötesinde Yahudi karşıtı bir mesaj verdi.”

Asif’in aynı domuzun üstünde bulunan haç ve ay yıldızı görmemiş, gördüyse de “faşizm ve diktatörlüğü sembolize eden imge”ler olarak saymış olmasının pek manidar olduğuna değinebilir, benzer şekilde, domuzdan çok önce duvara yansıyan savaş görüntülerinde uçaklardan bomba yerine atılan aynı sembollerin arasında Davut yıldızını görmekten neden rahatsız olmadığını sorabilirdik. Neyse ki sevgili Roger Waters fazla sözel mahal bırakmayacak bir açık mektup yazarak resmî Facebook sayfasında paylaşmış. İşte mektubun tamamı:

Belçika’daki Wall gösterisiyle ilgili internette yapılan kimi yorumlara yanıt verme ihtiyacı hissediyordum.

Belçika’da yaşan bir İsrailli olan Alon Onfus Asif, geçtiğimiz hafta Belçika’daki The Wall gösterisine geldi; gözlem gücü yüksek bir arkadaş olan Alon, gösterinin sonunda seyirciler tarafından parçalanan Domuz’un üzerinde bir Davut yıldızı gördü. Sonra, görev bilinciyle dolu Alon Domuz’u telefonuyla videoya çekti, bu videoyu internette paylaştı ve İsrail gazetesi Yediot Ahronot‘a haber saldı. Bu hikâye haliyle son derece basiretli biri olan Simon Wiesenthal Merkezi Dekanı Haham Abraham Cooper’ın dikkatini çekti; nihayetinde ortaya çıkan, baştan sona tahmin edilebilecek laf kalabalığına buradan ulaşabilirsiniz:

www.algemeiner.com/2013/07/24/massive-pig-balloon-at-roger-waters-concert-features-star-of-david-video.

Genelde bu tür saldırıları görmezden gelebiliyorum ama Haham Cooper’ın suçlamaları öyle uçuk ve yobazca ki bir yanıt vermek gerekiyor.

Sayın Haham Cooper,

Bu patlamanızı kışkırtıcı buluyorum, hiçbir şeye yardımı dokunamaz ve barış ile insanlar arasında anlaşmaya giden yolda ancak bir engel oluşturur. Ayrıca beni “Yahudi karşıtı”, “Yahudi düşmanı” ve “Nazi yanlısı” olmakla suçlamanızı şahsen büyük bir hakaret olarak kabul ediyorum.

Üç noktaya dikkatinizi çekmek isterim:

1). “YAHUDİ KARŞITI” sıfatını kullanmanız.

Öncelikle, “The Anti Defamation League”in [Hakaret Karşıtı Birlik] bir duyurusuna dikkatinizi çekmek isterim; The Anti Defamation League, amacının Yahudileri ve Museviliği saldırılardan korumak olduğunu ifade eden, Amerikalı bir kuruluş. Yakın zamanda şöyle dediler:

“Bay Waters’ın Davut yıldızını kullanmamasını yeğlesek de, burada herhangi bir Yahudi karşıtı amaç güttüğünü düşünmüyoruz.”

Gösteride aynı zamanda haç, ay yıldız, orak ve çekiç, Shell logosu, McDonald’s logosu, dolar işareti ve Mercedes logosu da kullandığımı belirtmek isterim.

2). YAHUDİ DÜŞMANI MI? Birçok yakın Yahudi arkadaşım var, ilginçtir ki aralarından biri müteveffa Simon Wiesenthal’ın yeğeni. Böyle bir ilişkiye sahip olduğum için gurur duyuyorum; Simon Wiesenthal büyük bir adamdı. Ayrıca iki torunum var, onları caımdan çok seviyorum ve anneleri, gelinim Yahudi; dolayısıyla bana söylediklerine göre torunlarım da Yahudi oluyor.

3). NAZI Mİ? Yalnızca babam, Teğmen Eric Fletcher Waters, 18 Şubat 1944’te İtalya’da Nazilerle savaşırken ölmekle kalmadı ama aynı zamanda ben de savaş sonrası İngiltere’sinde yetiştim ve nasyonal sosyalizmle ilgili kapsamlı bir eğitim gördüm, bu felaket ideoloji adına gerçekleştirilen iğrenç suçların tüm korkunç ayrıntılarını öğrendim. Annemin arkadaşları Claudette ve Maria’yı hatırlıyorum, dövmelerini hatırlıyorum; onlar kurtulanlardandı, şanslı olanlardan.

Annem hayatının geri kalanını siyasi olarak aktif geçirdi ki çocuklarının ve torunlarının, hatta siyah, beyaz, Yahudi olmayan, Yahudi, Latino, Uzakdoğulu, Müslüman, Hindu, Budist, et al, herkesin çocuklarının ve torunlarının tepelerinde Demokles’in kılıcı, Nazi öğretisi şeklinde asılı durmasın.

Ben de kendi adıma, elimden geldiğince annemle babamın çizdiği yolda ilerlemeye çalıştım. Neredeyse yetmiş yaşında, babam ile annemin ve tüm yaptıklarının adına, Bayan Özgürlük’ü elimden geldiğince savunmaktan vazgeçmedim.

Saçma bir şekilde saldırdığınız The Wall gösterisi için birçok şey söylenebilir. The Wall düşünceli, hayat dolu, evrensel, insancıl, sevgi dolu, savaş karşıtı, sömürge karşıtı, hukuka evrensel erişim yanlısı, özgürlük yanlısı, işbirliği yanlısı, diyalog yanlısı, barış yanlısı, otorite karşıtı, faşizm karşıtı, apartheid karşıtı, dogma karşıtı, ruhen uluslararası, müzikal ve hicivlidir.

YAHUDİ KARŞITI ya da NAZİ YANLISI
değildir.

BDS’yi (Boycott, Divestment and Sanctions [Boykot, Tasfiye ve Yaptırımlar]) desteklediğim için sık sık İsrail yanlısı lobinin saldırısına uğraşmışımdır; bu meseleye şu an girmeyeceğim, ilgilenenler geçen yıl 29 Kasım’da Birleşmiş Milletler’de yaptığım konuşmaya ulaşabilirler.

Ancak şunu söyleyeceğim, faal bir teokraside, dini sembolün devletin sembolü olarak karışması neredeyse kaçınılmazdır; İsrail devleti durumunda söz konusu olan, hem kendi sınırlarını hem de 1967’den bu yana işgal ettiği ve sömürgeleştirdiği toprakları Apartheid’la yöneten bir devlettir.

Hoşunuza gitsin gitmesin, Davut yıldızı İsrail ile İsrail’in politikalarını temsil ediyor ve şiddet içermeyen tüm ve her tür protestoya konu olabilir. İsrail’in ırkçı iç ve dış politikalarını barışçıl bir şekilde protesto etmek YAHUDİ KARŞIKTLIĞI DEĞİLDİR. İsrail hükümetinin politikalarını eleştirdiğim için Müslüman Kardeşler’le aynı kefeye konulmam gerektiği görüşünüz çok gülünç ve şahsıma yapılmış bir başka hakarettir. Tüm yetişkin hayatım boyunca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerektiğini savundum.

Her The Wall gösterisinin arasında, bulunduğumuz ülkeden 20 gaziyi tanışmak, tokalaşmak, birbirimize iyi dileklerimizi iletmek ve anılarımızı paylaşmak  için sahne arkasına davet ediyorum. Yaklaşık bir yıl önceki bir gösteride, yaşlı bir gazi, tahminimce Vietman döneminden bir gazi çıkışın önünde durup geçmeme engel oldu; elini uzattı, tuttum, sonra elimi bakmadan gözlerimin içine baktı ve “Baban seninle gurur duyardı,” dedi.

Gözlerim yaşlarla doldu.

Duvar size ve diğer tüm Haham Cooper’lara uzanıyor.

Gösteriye gelin!

Sevgiler,

Roger

Not:
Bakış açınızı biraz genişletebilmeniz için: Genç Alon’u böylesine rahatsız eden şişme domuz, Eylül 2010’dan bu yana her The Wall gösterisinde, yani yaklaşık 193 gösteride yer aldı ve ilk defa şikâyet edildi. Ayrıca mevzubahis domuz kötülüğü temsil ediyor, özellikle de yolundan sapmış devletin kötülüğünü. Her gösterinin sonunda bu baskı sembolünü seyircilere armağan ediyoruz ve insanlar her zaman doğru olanı yapyorlar. Onu parçalıyorlar.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın