2013’ten Kalanlar // Film

2013, direnişin, skandalların, kısacası genel olarak siyasi gündemin kültür-sanat gelişmelerinden daha ağır bastığı bir yıl oldu. Biz de Koltukname olarak ne yazık ki sizlerden istemediğimiz kadar uzak kaldık. Yine de sanat candır, diyerek, bu heyecan dolu yılı geride bırakırken siz sevgili okurlarımıza 2013’te haşır neşir olduğumuz albümler, filmler ve kitaplardan bir demet sunmak istedik. SevillaportakalıOptimusminimus ve Koltukname olarak naçizane listemize filmle devam ediyoruz. İşte 2013′te bizi heyecanlandıran filmler. (Diğer yılların listelerine buradan ulaşabilirsiniz.)

Şaşırtan bilimkurgu: Yerçekimi / Alfonso Cuarón

Her ne kadar yönetmeni Alfonso Cuarón‘u sevsek de ve çoğumuz hiç değilse Harry Potter ve Azkaban Tutsağı‘ndan ve Children of Men‘den –ya da bambaşka bir grup Y Tu Mama Tambien‘den, belki bir grup üç filmden birden– tanısak da, Yerçekimi‘ni sevmeyi beklemiyorduk. Sandra Bullock ve George Clooney ne kadar orijinal bir iş yapmış olabilir ki, diyorduk. Zaten filmin insanı etkileyen ve uzay üzerine değil de dünya üzerine, yaşadığımız hayatların ritmi üzerine düşündürten kısmı oyunculara rağmen ortaya çıkmış bizce. Biraz kapalı, biraz daraltan bir film, tıpkı memleket kışı gibi. Bir de sonunda Amerikan filmi numarası çekilmeseymiş şaşırmanın ötesine geçip beğenecektik de.

Hayalkırıklığına uğratan bilimkurgu: Elysium / Neil Blomkamp

Daha önce Yasak Bölge 9‘u bilimkurgu camiasına kazandırmış, epik olmayan, karakter işleyen, üstelik de toplumsal meselelere siyasi bir bakış açısı geliştirebilecekmiş gibi duran Neill Blomkamp‘tan çok siyasi bir konuda çok boş bir film. Bütün film boyunca hayatta kalmak için onuru dahil her şeyi feda eden kahramanımızın son kahramanlığını açıklayacak bir sağduyu biz bulamadık. Hevesle bekledik, hayalkırıklığına uğradık.

Çizgi romandan sahneye kötü düşen kahramanlar: Wolverine ve Thor / James Mangold ve Alan Taylor

Bu iki kahramana dayanan bu seneki iki film de açıkçası bir sonrakilerini seyretmeyi tercih etmeyeceğimiz kadar kötüydü. Wolverine’le ilgili dertlerimizi ve siyasetsizliğini şurada şikâyet konusu etmiştik. Thor ise kötü aksiyon dolu, Natalie Portman‘ın başka dünyalardan gelenleri zıplaya zıplaya ışınladığı bir saçmalıktı. Kaçıranlar üzülmesinler.

Bu yıl DVD’den izlenesi geçmiş sene filmi: Son Konser / Yaron Zilberman

Oda müziğine ve bir dörtlünün uzun süren müzik maceralarına veda edişlerine bakan filmin oyuncu listesi inanılmaz. Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Christopher Walken diye gidiyor. New York’ta geçen Son Konser, müzik ve ilişkiler üzerine düşünmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yapım. DVD’si alınası, keşke sinemada seyretseydim dedirten bir film.

Her sezonu uzun bir film sayılabilecek dizi: American Horror Story / Ryan Murphy-Brad Falchuk

American Horror Story, Koltukname gibi korku filmlerinden korkanların dahi cesaretini toplayıp izlemesi gereken, Six Feet Under‘dan sonra belki de gelmiş geçmiş en iyi dram dizisi (zaten Six Feet Under sevenler tanıdık simaları gördükçe mutlu olacaktır). “Antoloji” olarak tanımlanan dizi,  her sezon sil baştan yeni bir hikâye anlatıyor. Geçen yılın muhteşem akıl hastanesi sezonundan sonra, 2013’te New Orleanslı cadılarla beraberiz. Jessica Lange, Sarah Paulson, Kathy Bates, Francey Conroy ve geri kalan herkesin şahane performansları, ama elbette en önemlisi Ryan Murphy ile Brad Falchuk‘un sarsıcı senaryosu, American Horror Story‘nin ufak bir hileyle film listesine alınmasını kaçınılmaz kılıyor.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın