Ödüllerde göz ardı edilen eserlerin ödülü

Bernini’nin “Apollo ve Daphne”si

“Geriye dönüp Pulitzer’i ya da National Book Award’u kazanan kitaplara baktığınızda, her zaman yanlış kitap olduğunu görüyorsunuz.”

Bookslut blog’u, “çoğunlukla sıradanlığı” kutladığını söyledikleri kitap ödülleriyle ilgili şikâyet etmeyi bırakıp bir çözüm üretmeye karar vermiş.

“İşte bu yüzden Daphnes adında yeni bir kitap ödülü başlatıyoruz; Daphnes 50 yıl öncenin en iyi kitaplarına verilecek. 1964’ün National Book Awards’unun, John Updike’ın The Centaur‘unun o yılın kesinlikle en iyi kitabı olduğuna karar veren ödülün yanlışlarını düzelteceğiz.” 

Melville House’un söyleşisinde söylenene göre 1963’te yayımlanan adaylar arasında Updike’ın kitabı da olacak. Çünkü mesele, The Centaur‘un kötü olup olmamasından ziyade, aynı yıl içinde yayımlanan kitapların arasında  Julio Cortázar’ın Seksek‘inin, Muriel Spark’ın Girls of Slender Meansinin, Sylvia Plath‘in Sırça Fanus‘unun, Kurt Vonnegut‘un Kedi Beşiği‘nin ve Thomas Pynchon‘ın V‘sinin de bulunması.

Ödül kurgu, kurgu dışı, şiir ve çocuk kitapları alanlarında verilecek. Bookslut’ın şimdilik en büyük sorunu, 1963’te yayımlanan kitapların tam bir listesine ulaşamamamış olmaları. Kendilerine bu konuda yardım etmek ve Daphnes Ödülü’yle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz. İlginç bir proje, umarız devamı gelir ve göz ardı edilen eserlere gerçekten de dikkat çeker. (Melville House aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın