Haftadan Kalanlar // 27 Ocak-2 Şubat 2014

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

hologram-recep-tayyip-erdogan-grammyde_171203-4370_640x360* Mia Farrow ve oğlu, Altın Küre Ödülleri’nde onur ödülü alan Woody Allen’a Twitter’da hakaret yağdırarak geçtiğimiz ay gündeme oturmuştu. Diane Keaton Allen adına ödülü kabul etmek için sahneye çıktığında Mia Farrow  “Dondurma alıp Girls izleme vakti geldi,” derken, oğlu Ronan Farrow, “Woody Allen anmasını kaçırdım — bir kadının kendisini 7 yaşındayken taciz ettiğini alenen kabullenmesini Annie Hall’dan önceye mi sonrayı mı koydular?” diye sordu. Allen’ın, karısının evlat edindiği kızıyla evlenmesi her ne kadar acayipliğini korusa da, bu taciz iddialarının hiçbir zaman kanıtlanmadığı, hatta çocuğun zorla konuşturulduğunun iddia edildiğini belirtmek gerek. Her halükârda Death and Taxes dergisinden Robyn Pennacchia çok makul bir soru soruyor: Bir çocuğu taciz ettiğine inandığı için Allen’a karşı bunca kin besleyen Farrow, on üç yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği yüzde yüz bilinen Roman Polanski’yle “kanka”lığını neden sürdürüyor? Farrow Polanski’ye Twitter üzerinden hakaret yağdırmamakla kalmıyor, kendisinin en yakın arkadaşı ve destekçilerinden. Çifte standartla ilgili ayrıntılar Pennacchia’nın yazısında.

* Metis Yayınları‘nın internet sitesinde çok güzel bir köşe açıldı: Editörler kitapları anlatıyor. Özellikle de kitapları almadan/okumadan önce hakkında her şeyi bilmek isteyenlere önerilir.

* Yakında başlayacak !F Bağımsız Filmler Festivali’nin Gezi göndermeli reklam filmki internette en çok paylaşılan videolardan biriydi.

* En eğlenceli ödül töreninin Grammy’ler olduğuna kanaat getireceğiz. Nitekim en popüler müzisyenler tek şarkılık da olsa konserler veriyor, izleyicilerin de hepsi dans ediyor, daha ne olsun. Emmy’lerin favori performanslarından –ve yine internetin sık paylaşılanlarından– biri, elbette Daft Punk ve Pharrell’in “Get Lucky”si. Özgün hali burada. Hologramlı hali burada. Şarkının prezervatifi ise burada.

* Paul Auster, Türkiye’yle ve son çıkan anı kitabı, İç Dünyamdan Notlar‘la ilgili görüşlerini Savaş Özbey’e anlatmış.

Simpsonlar‘ın bizzat yaratıcıları Matt Groening’in ailesinden esinlenildiğini biliyor muydunuz? Şahsen biz bilmiyorduk. Gorening’in kız kardeşlerinin adı Lisa ve Maggie, babasının adı da Homer imiş! Matt ile Lisa’nın küçüklüğünü içeren, babaları Homer tarafından çekilmiş video Bant Magazine‘de.

* Koray Löker’den yayıncılık teknolojisi, LyX üzerine açıklayıcı bir yazı.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın