Arapça bilmeden “hepinizi I love you”

Ülkemizde de pek sevilen bir yarışma formatı olan Yetenek Sizsiniz programı, dünyanın en ücra köşelerinde bile düzenleniyor. Hatta yerel kanallar bile, Yetenek sizsiniz Çamlıhemşin gibi adlarla kendi yıldızlarını arayabiliyorlar.

Ortalama TV izleyicilerinin bu kadar yüksek ilgisi varken Arap dünyasının da bu yarışmadan mahrum kalması düşünülemezdi. Çekimleri Lübnan’da gerçekleştirilen Arabs Got Talent adlı yarışma da Fas’tan Irak’a\ tüm Arap ülkelerinde en çok izlenen üç programdan biri olmayı başarmış durumda. Buraya kadar olan durumda bir sıradışılık söz konusu değil. Sıradışı olan, yarışmanın son üç kazanma adayı arasına, Arapçayı çat pat konuşan, 23 yaşındaki Boston’lı Jennifer Grout’un kalması.

Grout, Arap kültürüyle birkaç yıl önce Kanada Montreal’de opera eğitimi alırken tanışmış. İnternette Lübnanlı müzisyen Fairouz’un videolarıyla karşılaşması sonrasında, sanatçının özgün sesinden çok etkilenmiş ve Arap müziği hakkında bilgi edinmeye başlamış. Giderek Arap müziğinde ustalaşan, kendine bir ud getirten ve bu enstrümanda oldukça ustalaşan Grout, bir süre Montreal’de Arap restoranlarında şarkı söylemiş. Ardından
mezuniyeti sonrası Fas’a gitmeye karar vermiş ve bir yıl Marrakeş’te Berberi müziği üzerine eğitimi almış. Şimdilerde Paris’te metrolarda Arapça şarkılar söyleyerek hayatını kazanmaktaymış.

Yarışmada Jennifer için işler başta, lisana hâkim olmaması sebebiyle biraz zor olsa da, şarkıları büyük bir ustalıkla icra etmesi ve konuştuğundan çok daha iyi bir telaffuzla seslendirmesi, tüm izleyicileri etkilemiş. Özellikle, batılılar için oldukça yabancı olan ve fakat Ortadoğu müziklerinin karakteristik özelliği çeyrek tonlarda hiç zorlanmaması jüriden övgü almış. Ancak tüm bu beceri, Jennifer’ın yarışmayı kazanmasına yetmemiş. 18 yaşında tesettürlü bir rap şarkıcısı olan Majam Mahmud’u geride bıraksa da, Sima adlı dans grubu yarışmada en çok oyu alıp birinci olmuş.

Grout’un başarısı, pek çok Arap tarafından şaşkınlık ve takdir toplarken, “Ne işi var bu yarışmada?” diye tepki gösterenlerin sayısı da hiç az değilmiş. Basının mikrofon uzattığı Lübnanlı bir esnaf, “Marakeş’te müzik araştırması, Paris’te metroda şarkı söylemesi güzel, böylece yüksek Arap kültürünü tanımış oluyor. Ama burada yarışmaya kabul edilmesi anlamsız. O bir Arap değil, kendi ülkesindeki yarışmaya bu şarkılarla katılması daha iyi olurdu” şeklinde konuşarak, Jennifer’ın yarışmaya katılmasını eleştiriler adına görüşleri özetlemiş. (Focus aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın