Geleceğe Dönüş hayallerimizle oynadılar

Bh8Rte9CQAAh11x

Geçtiğimiz günlerde internet, Geleceğe Dönüş filmlerinin havada uçan kaykayı, hoverboard‘ların gerçekten üretildiğine dair bir videoyla sarsıldı. Dün itibariyle neredeyse 4 milyon kişi tarafından izlenen ve Tony Hawk, Billy Zane, Terrel Owens, Christopher Lloyd ile Moby gibi ünlüleri hoverboard‘u kullanırken gösteren video gerçekten insanı hayrete düşürüyordu. 

Ünlüler videoda yer almakla kalmıyor, Twitter hesaplarında hoverboard‘u övüyorlardı da. Bu ileri teknoloji ürünlerini MIT’li bilim insanlarının ürettikleri söyleniyordu. Elbette her zaman olduğu gibi şüpheciler de eksik değildi. Ne yazık ki bu sefer komplo teoricileri haklı çıkmış gibi görünüyor. Hoverboard‘lar gerçek değil.

İlk kanıt, MIT’li olduğu söylenen gruptan en soldaki kişinin Nelson Chang adlı bir oyuncu olduğunun ortaya çıkmasıydı:

resize

İkincisi, videoda kabloların ve bağlantıların görünmesiydi:

Bh6nSw3CIAEhheS

Üçüncüsü, uçan kaykayları üreten HUVr Tech adlı şirketin internet sitesinde, “Bu internet sitesinde ürünlerin yer alması, bu ürünlerin ya da hizmetlerin herhangi bir zaman satışa çıkarılacağı anlamına gelmiyor,” gibi bir açıklama bulunması.

Bh8b4eMCAAEMn3c

Ama asıl bomba, kostüm tasarımcısı Lauren Biedenharn’ın internetteki portfolyosunu güncellemesi oldu. Biedenharn, portfolyosuna şu satırları ekledi:

Reklam: Geleceğe Dönüş HUVR BOARDS.

Biedenharn daha sonra bu satırları portfolyosundan kaldırdı ama internetin hızlı kullanıcıları cache’sini ve resmini almıştı bile.

resize

Reklamı yapan şirket ise… Will Ferrel’ın sahibi olduğu Funny or Die sitesi.

Peki neden? Henüz bilinmiyor. Funny or Die’dan herhangi bir açıklama gelmiş değil. Ama videoda özgün filmin oyuncularından hem Christopher Lloyd hem de Billy Zane‘in bulunması, Geleceğe Dönüş 4‘ün viral bir reklam kampanyası olabileceği kanaatini güçlendiriyor.

Velhasıl bu video yalnızca bir film reklamından ibaretse, Geleceğe Dönüş hayallerimizle oynadıkları için ekibi kınıyor, ayrıca şu internet çağında insanları kandırabileceklerini düşündükleri için kendilerine bıyık altından gülüyoruz. (CBC News aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın