İthaki Yayınları’ndan yeni bir dizi: Kalem ve Yaşam

bramstokerGeçtiğimiz yıllarda, Steinbeck’in oğluna aşk tavsiyeleri verdiği bir mektubu çevirirken, yazarların mektuplaşmalarının, güncelerinin, anılarının Türkçeye çok az çevrildiğinden yakınmıştık. İthaki Yayınları, sanki bu şikâyetimizi duymuş gibi, yeni bir diziye başladı: Kalem ve Yaşam.

Yayınevine göre ocak ayında başlayan dizinin amacı ve dizideki ilk kitabın Bram Stoker’ın Kayıp Günlüğü olmasının sebebi şöyle:

İthaki Yayınları olarak, yıllardır eserlerini okuyup takipçisi olduğumuz yazarların masalarına, odalarına, günlüklerine, mektuplarına, anılarına, yaşamöykülerine sızma fikriyle, yeni bir diziye, Kalem & Yaşam’a başladık. Edebiyatın mahrem odalarına yapacağımız ziyaretlerin ilki için Bram Stoker’ı seçtik ve onun Kayıp Günlük’ünü yayımladık. Başlangıç için günlüklerle, mektuplarla, notlarla kurgulanan bir roman olan Dracula’nın yazarı Bram Stoker’dan daha iyi bir seçim olamazdı herhalde.

Stoker’ın kayıp olan günlüğü, bir süre önce torununun oğlununun evinde, evet, doğru tahmin ettiniz, “tozlu” tavan arasında bulunmuş. Günlüğü yayına hazırlayanlar Dacre Stoker ile Elizabeth Miller, Türkçeye çeviren ise Uğur Ceyhan.

Dizinin ikinci kitabı, Jack Kerouac ve Allen Ginsberg’ün yazışmaları olacak. Bill Morgan’ın derlediği, Seda Ersavcı’nın çevirdiği Jack Kerouac ve Allen Ginsberg: Mektuplar, 18 Nisan’da yayımlanıyor. Sıradaki kitaplarsa şöyle:

Kalem ve Yaşam dizisinin başka bir güzel haberi de, Thomas Wright’ın kaleme aldığı, Oscar’ın Kitapları adlı eşsiz eser. Oscar Wilde’ın kütüphanesinden hareketle, yazarın yaşamına doğru “kitaplararası” bir yolculuğa çıkacağımız Oscar’ın Kitapları, her kitap kurdunun başucunda tutacağı türden bir çalışma.

Kütüphanemizde, Jack Kerouac ve Allen Ginsberg’ün Mektuplar kitabının yanına koyacağımız bir eser daha olacak: Henry Miller ve Anaïs Nin’in Mektupları. Yine iki aykırı yazar, yine mahrem mektuplar…

Dizi, mektuplaşmalar, günceler ve yazarların yaşamlarından başka türlü kesitler arasında güzel bir denge tutturacağa benziyor. Zaten her halükârda böyle bir girişimde bulunduğu için İthaki’yi kutlamamız gerekiyor. Dizinin devamını heyecanla beklerken sabırsızlananlar Henry Miller’ın Anaïs Nin’e yazdığı tutkulu aşk mektuplarından birini buradan okuyabilirler. Daha daha mektuplarla yazarlardan tavsiyeleri de kaçırmayın.

Website | + posts

İthaki Yayınları’ndan yeni bir dizi: Kalem ve Yaşam” üzerine 2 yorum

  1. Bram Stoker’in günlüğü degil de not defteri demek daha dogru olur, bu nedenle beni çok tatmin etmedi açıkçası:)

Bir Cevap Yazın