Bir festival taşınıyor

Dünyanın en büyük rock müziği festivallerinden “Rock am Ring”, bu yıl son kez Nürburgring‘de düzenlenecek. Festivalin ünlü pisti terketmesinin sebebi ise, pistin yeni işletmecisinin, alanda bir başka festival düzenlemeye karar vermesi.

Yaklaşık 30 yıldır Eifel’deki efsanevi yarış pisti Nürburgring, kendi gibi efsanevi Rock am Ring festivaline evsahipliği yapmaktaydı. Ancak organizatör Mark Lieberberg’in açıklamasına göre 2014 yılı, festival için bir dönemin kapanışı olacak. Bir sonraki festivalin nerede olacağı ise henüz belirsiz. Rock am Ring’in ikiz kardeşi Rock im Park ise bu durumdan etkilenmeyecek.

Eifel’deki pistin yeni işletmecisi otomotiv şirketi Capricorn, bir başka organizatörle farklı bir rock festivali düzenlenmesi için sözleşme yapmış durumda. Şirketin yetkilisi Carsten Schumacher, geçtiğimiz günlerde, “Müzik açısından burda bir fark olmayacak, yine büyük yıldızları ve en büyük grupları burada göreceksiniz” sözleriyle müzikseverlere mavi boncuk dağıtmıştı. Ama Rock am Ring’in kapı dışarı edilmesinin ardındaki sebebin para olduğunu da inkâr etmemişti: “Burdan kazanılan para çok az, daha fazlasını elde etmemiz gerekiyor.”

 

Rock am Ring organizatörü Lieberberg, “Bir otomotiv şirketinin bir müzik festivalini ayakta tutmayı becerebileceğine inanmasına gülüyorum. Bence Nürburgring’de müzik festivali konusu artık kapandı. Biz 30 yılda bir marka yarattık, onlar bunu bir yılda başarabileceklerini düşünüyorlar” sözleriyle Capricorn’a öfkesini gizlemiyor. Lieberberg’e göre endişelenecek birşey yok: “Seneye de festival aynı tarihlerde düzenlenecek, sadece nerede, bu belirsiz. Ama çok sayıda alternatifimiz var.” Almanya’nın bir başka meşhur pisti, F1’e de evsahipliği yapan Hockenheimring de evsahibi adayları arasında.

2013 yılındaki festivalde 80 müzik grubu sahne almış, 87.000 izleyici konserlere katılmıştı. Bu elbette ciddi bir ekonomik aktivite anlamına da gelmekte. Nürburg Belediye Başkanı Reinhold Schüssler, frestivalin taşınma ihtimalinin kendilerini şok ettiğini gizlemiyor. Schüssler, durumun geri dönülmez bir ekonomik hasar anlamına geldiğini belirtiyor. 185 haneli köylerinin festival sayesinde büyük bir gelir elde ettiğini söyleyen başkan, durumu üst makamlara da iletmiş. Bölge belediyesi adına konuşan Monika Fuhr ise umutsuz değil: “Capricorn yetkilileri en az Rock am Ring kadar güçlü ve alternatif bir konsept etrafında çalışıyorlar.” (Focus aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın