Mark Twain’in 150 yıllık yazıları keşfedildi

California Üniversitesi, Berkeley akademisyenleri, Mark Twain‘in 29 yaşındayken San Francisco’daki bir gazete için yazdığı yazıları keşfetti. Yazıların 150 yıllık olduğu söyleniyor.

San Francisco Chronicle ya da o zamanki adıyla San Francisco Dramatic Chronicle için çalışan Twain, her gün 2000 kelimelik haberler ve makaleler yazıyordu. Ele aldığı konular polisten maden kazalarına, geniş bir yelpazeyi kapsıyordu.

Yazılar, Berkeley’deki Mark Twain projesi kapsamında eski gazete arşivlerinin ve kupür defterlerinin taranması sonucu buldu. Projenin editörü Bob Hirst, gazete arşivlerinin dijital ortama aktarılmasının bu keşifte büyük etkisi olduğunu belirtiyor. 

Hirst makalelerin çoğunun Twain’in hayatında çalkantılı bir dönemde yazıldığını da ekliyor:

Tam bir kriz dönemindeydi. 30 Kasım 1865’te 30’una basacaktı ve o dönemdeki bir adamın bu yaşa kadar kendine bir kariyer belirlememiş olması oldukça sıradışıydı.

Twain’in borçları vardı, kendini alkole vermişti, üstelik kardeşine intiharı düşündüğünü belirtmişti.

Hirst yazıların Twain’in eşsiz üslubunu yansıttığını söylüyor.

Şehri iyi tanıyor, bohem sayılacak biri, olan bitene ilgi duyuyor. Her şeyi, hayal edebileceğiniz en berrak ve en komik şekilde bir araya getirmeyi başarıyor.

Bu yazıların en kısa sürede kitaplaştırılacağını umuyoruz. Bu sırada Çalınan Taç, Tom Sawyer’ın Maceraları, Huckleberry Finn’in Maceraları ve Seçme Öyküler adlı eserlerine İş Bankası Kültür Yayınları’ndan, Adem’le Havva’nın Güncesi ve Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik‘e de Yapı Kredi Yayınları’ndan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Tom Sawyer’ın Maceraları‘nın Desen Yayınları’ndan çıkan çok hoş bir çizgi romanı mevcut. Twain’le ilgili daha farklı bir çalışma için de Joyce Carol Oates’un, beş farklı Amerikalı yazarın son günlerini hayal ettiği Vahşi Geceler!‘ini öneririz.

Koltukname’nin Mark Twain dosyası ise burada. (The Guardian aracılığıyla.)

 

Website | + posts

Bir Cevap Yazın