Şampiyonların Kahvaltısı’ını bir de John Malkovich’ten “oku”yun

John-Malkovich-john-malkovich-32370625-900-896

Kurt Vonnegut‘un en bilinen, en sevilen eserlerinden Şampiyonların Kahvaltısı‘na, şimdi John Malkovich’in seslendirmesiyle sesli kitap olarak ulaşılabiliyor. Bir Amazon şirketi olan Audible‘ın yayınladığı roman, Vonnegut dünyasının meşhur bilimkurgu yazarı Kilgore Trout’la tanışan ve tüm eserlerini kurgu değil de gerçek sanan otomobil satıcısı Dwayne Hoover’ın hikâyesini anlatıyor. Şahsen Hollywood’un en etkileyici seslerinden birine sahip olduğunu düşündüğümüz Malkovich, kitapla ilgili şöyle diyor:

Şampiyonların Kahvaltısı bir aktörün isteyebileceği en iyi senaryolardan; canlandırması müthiş keyifliydi. Umarım Vonnegut hayranları, bu zorlayıcı ve komik Amerikan klasiğini dinlerken eğlenirler çünkü ben kaydederken çok eğlendim; kitapla ilk defa tanışanların ise onu kırk yıl önce olduğu kadar taze ve güncel bulacaklarına inanıyorum.

Vonnegut sevenleri asıl bekleyen güzellik, Bob Weide‘ın, çalışması neredeyse otuz yıldır süren belgeseli, Unstuck in Time (Zamanda Takılı Kalmamak). Yazarın hayatını konu alan belgeselin bu yılın sonlarına doğru çıkması bekleniyor.

Malkovich’in kitaptan okuduğu bir kesiti buradan dinleyebilir, perde arkasından bir sahneyi de aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Şampiyonların Kahvaltısı‘na Handan Balkara çevirisiyle Dost Yayınları’ndan sahaflardan ya da Algan Sezgintüredi çevirisiyle April Yayınları’ndan ulaşabilirsiniz. Vonnegut’un neredeyse külliyatı Dost tarafından vakti zamanında Handan Balkara, Sinan Fişek gibi isimlerin çevirileriyle basılmıştı. Bunların arasından Mavi Sakal, Balkara çevirisiyle yakın zamanda Can Yayınları’ndan tekrar basıldı. Kedi Beşiği, Hacıyatmaz, Ölümlüler Uyurken ve Gece Ana ise April tarafından yeni çevirilerle yayımlandı. (Flavorwire aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın