Haftadan Kalanlar // 24-30 Eylül 2012

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşacağız.

* Eylül ayının son haftasında, ekimde Koltukname’de yer alacak sürprizlere hazırlandık. Daha önce Twitter ve Facebook’ta şu ipuçlarını vermiştik. Şimdi yeni bir ipucu ekliyoruz: Etgar Keret ve Shira Geffen imzalı bir kısa film.

*En yeni akademik skandallardan birini Emrah Göker‘in tweet‘iyle öğrendik. Belçikalı felsefe hocası Maarten Bourdy, akademik olarak hiçbir şey ifade etmeyen ama en moda postmodernle ilahiyat kırması sözcükleri serpiştirerek yazdığı, anlaşılan tek şeyin Darwin karşıtlığı olduğu bir yazıyı iki ilahiyat konferansına göndermiş. Ait olduğu üniversitenin adını bile uydurmuş. Elbette kabul edilmiş. Senelerce önce Sokal böyle bir sahta yazı ve akademik skandala imza atmıştı. Yazının özetini ve kısa bir tartışmayı burada bulabilirsiniz.

* Kolektif Kitap Freud ve Picasso’yla Hayali Söyleşiler dizisine başlamış. Burada Freud’u bir de böyle okumanın keyfiyle ilgili bir yazı bulabilirsiniz. Freud’un yazarı D. M. Thomas. Picasso’yu ise Neil Cox yazmış.

* Philip Roth mu kendi romanı hakkında daha fazla bilgi sahibidir yoksa Wikipedia mı? Peki Roth oturup Wikipedia’ya yazdığında, öyle değil böyle değil de, kanıtla o zaman cevabını alırsa ne olur. Sirenin Sesi hem hikâyeyi anlatmış hem de her şeyi Google’ladığımız bu çağda çok önemli bir meseleye değinmiş: Sahici olan nedir?

* Tahtadan bilgisayar klavyesi yapmışlar. Başka bir şekilde ifade etmek mümkün değil. Ceviz ve akçaağaç kullanmışlar. Üstelik oyuncak değil, bluetooth teknolojisiyle çalışıyormuş. Şaşkınlığımızı paylaşmak istedik.

Mutfakta aklımıza düşenler

* Havalar yavaş yavaş dönerken, tekrar evde eğlenme ve evde yeme içme gündemleri canlanıyor. Lebovitz’den bu ucuz ama farklı sos dizi sezonu açılmışken aradığınız sos olabilir. Bildiğimiz fasulyeyle yapılıyor.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın