Haftadan Kalanlar // 8-14 Nisan 2013

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

grantacoverk* Koltukname Londra Kitap Fuarı’na katılıyor! Sitemizde günlük, Twitter hesabımızda anlık güncellemeler olacak, takibe devam.

* Yazar seslerine düşkünlüğümüzü daha önce de belirtmiştik. Bu yüzden Brainpickings’de Ernest Hemingway‘in Nobel kabul konuşmasının bu kaydına rastlayınca nasıl havalara uçtuğumuzu siz düşünün.

* Nobel konuşmasını okuyan Hemingway’den, Muhteşem Gatsby‘yi okuyan Jake Gyllenhaal’a geçiyoruz. F. Scott Fitzgerald‘ın efsanevi romanı geçtiğimiz günlerde 88. yaşına girdi. Ayrıca kitabın en yeni Hollywood uyarlaması, Amerika’da 10, Türkiye’de 17 Mayıs’ta vizyona girecek. Haliyle interneti bir Muhteşem Gatsby çılgınlığı sarmış durumda. Buna biz de çok yakında dahil olacağız; o zamana kadar, sizleri kitaptan parçalar okuyan Gyllenhaal’la baş başa bırakıyoruz.

* Edebiyat ödüllerinden geçilmeyen şu çağımızda, edebiyat ödülleri üzerine düşündürücü bir yazı. Amanda Foreman‘dan geliyor.

* Flavorwire, edebiyat sever tasarımcıların, çoğunlukla eğlence olsun diye hazırladığı 33 kitap kapağını paylaşmış. Listeye bakınca Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Üstat ile Margarita‘nın özellikle yaratıcılığı teşvik ettiği anlaşılıyor. Biz de buna şu Jules Verne projesini ekleyelim.

* Son olarak, Granta Türkiye önümüzdeki hafta çıkıyor. İşte “Kimlik” temalı ilk sayının kapağı.

Haftadan Kalanlar // 8-14 Nisan 2013” üzerine 2 yorum

Yanıt Verin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s