Neruda’nın hiç yayımlanmamış aşk şiirleri bulundu

Pablo Neruda’nın daha önce hiç yayımlanmamış 20 tane şiiri bulundu. Şili’de Nobel Edebiyat Ödülü sahibi şairin çalışmalarının arasında bulunan ve çoğu aşk temasını işleyen şiirler bu yıl Güney Amerika’da, önümüzdeki yıl ise İspanya’da yayımlanacak.

Şiirleri bulanlar, Şili’deki Pablo Neruda Vakfı’nın çalışanları. Şiirlerin 1950 ve ’60’lara dayandığı düşünülüyor. El Pais, şiirlerden aşağıdaki alıntıyı paylaşmış:

Reposa tu pura cadera y el arco de flechas mojadas / extiende en la noche los pétalos que forman tu forma.

İngilizcesinden çevirmek gerekirse: Saf kalçan durağan ve ıslak okların yayı / uzuyor gecenin içinde şeklini biçimlendiren çiçek yaprakları.

Bu 20 şiirin son yıllarda İspanyolca edebiyatta yaşanan en önemli keşiflerden olduğu düşünülüyor.

Neruda’nın yeni keşfedilen aşk şiirleri Türkçede çıkar mı, bilemiyoruz. Nitekim şair Türkiye’de dağınık sayılabilecek bir şekilde yayımlanıyor. Şu an Kuşlar Sanatı ile Kuruntular Kitabı (çev. Alova, Can Yayınları), Bir Yıldıza Övgü (çev. Işık Ergüden, Kırmızı Kedi Yayınevi) ve Yaşadığımı İtiraf Ediyorum (çev. Ahmet Arpad, Evrensel Basım Yayın) adlı kitaplarına ulaşılabiliniyor. Eskiden basılmış ama şu an tükenmiş tüm kitapları için sahaflara bakılabilir. (Jacket Copy aracılığıyla.)

Website | + posts

Bir Cevap Yazın