Davalara rağmen son sürat Burroughs kitapları geliyor

Yayıncıların kitap listelerini önceden açıklamadıklarından şikâyet ettikten sonra öğrendiklerimize yenileri ekleniyor. WordPress blog‘larında yaptıkları açıklamaya göre, Altıkırkbeş Yayınları William S. Burroughs‘un The Yage Letters (Yage Mektupları) ve Junky (Eroinman) romanlarını yayına hazırlıyor. Henüz kesin bir yayın tarihi verilmiş olmasa da kitapların yakında basılacağını açıklayan yayınevi şu önemli notu da ekliyor:

Bu baskıları ise yapılmış baskılar arasında son ve müdahele [sic] edilmiş edisyonlar olması sebebiyle daha bir önem kazanıyor.

Altıkırkbeş daha önce Burroughs’un Şans Hayaleti, İçerideki Kedi, Top ve Çıplak Şölen adlı eserlerini basmıştı, fakat bunlar şu an tükenmiş görünüyor. Çıplak Şölen‘in farklı bir baskısına Versus Kitap‘tan ulaşılabilinir. Bunun dışında Sel Yayıncılık‘ta var olan kitaplar: Yumuşak Makine, Nova Ekspresi, Benim Eğitimim, Arabölge, Patlamış Bilet ve Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar. Elbette Burroughs Türkiye’de son dönemde edebiyatından çok davalarıyla gündem oluyor. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından Yumuşak Makine‘ye açılan davanın en son 18 Ocak 2012’de dördüncü duruşması (Chuck Palahniuk’in Ölüm Pornosu‘na açılan davayla birlikte) görülmüş, bilirkişi bulunamadı gerekçesiyle tekrar ertelenmişti. Bu haberle ilgili detaylar için bkz. Sabit Fikir. Sabit Fikir‘i genel olarak edebiyatla ilgili davaları takip etmek için de öneririz.


Website | + posts

Bir Cevap Yazın