Madonna’dan Le Pen’e gamalı haç damgası

Irkçılıktan yakasını kurtarmayı bir türlü başaramayan Avrupa’da, aşırı milliyetçiler siyasi alanda da etkilerini artırıyorlar. Fransa’nın aşırı sağcılarını temsil eden Milliyetçi Cephe (Front National), uzun süre Jean Marie Le Pen önderliğinde siyasi arenada varlığını sürdürmüş, liderliğin baba Le Pen’den en küçük kızı Marine Le Pen‘e geçmesiyle, görünen çizgisinde bir değişime gitmişti. Avrupa Birliği içinde ırkçılığın siyasi örgütlenmesine karşı yasal engellemeler çıkarıldıkça, Almnaya’daki NPD gibi, Fransız Milliyetçi Cephe de daha yumuşak görüntü vermek üzere Marine Le Pen önderliğinde yeni bir söylem geliştirmişti.

İşte o Milliyetçi Cephe, Madonna‘yı dava etmek üzere harekete geçti. Sebepse, Madonna’nın Marine Le Pen’i alnında svastika halde gösteren bir videosu. Parti lideri Marine Le Pen, daha kısa bir süre önce Fransa başkanlık seçimlerine katılmışken, böyle bir videonun hem prestijine hem de yeni oluşturdukları yumuşak yüzlü milliyetçiliğe zarar vereceği fikrinde. Gerçi videoyu, Paris’te gerçekleştireceği bir toplantıya konuşma hazırladığı için seyredememiş ama kendisine aktarılanlar sinirini hoplatmaya yetmiş olacak ki, partinin avukatlarına yasal olarak ne yapılabileceğini bizzat sormuş.

Videonun, son turnesi kapsamında İstanbul’a da uğrayan Madonna’nın geçtiğimiz günlerdeki Tel Aviv konserinde gösterilmiş olmasının da Le Pen’i ayrıca kızdırdığı söyleniyor. Konserde gösterilen video, Madonna sahnede “Nobody knows me” parçasını söylerken perdeye yansıtılmış. Videoda aralarında eski ABD başkan aday adayı Sarah Palin, Çinli lider Hu Jinato, Papa XVI. Benedictus ve Marine Le Pen’in de bulunduğu, dünyanın tanınan ve tepki toplayan siyasi simaları ardarda gösterilmekte. Ancak Le Pen’e özel bir muamele düşünülmüş olacak ki, Marine Le Pen, alnında bir gamalı haçla ekranda beliriyor ve bunu hemen Adolf Hitler’in görüntüleri takip ediyor.

Madonna, provokatif ve seksi tavırlarıyla biliniyor da olsa, Fransa politikasına ilgisini bugüne kadar kimseye hissettirmemişti. Milliyetçi Cephe, Madonna’nın Fransa siyasetine ilgisini Fransa sınırlarında da sergileyip sergilemeyeceğini soruyor ve aynı videoyu 14 Temmuz’daki Paris ve 21 Ağustos’taki Nice konserlerinde gösterip göstermeyeceğini merak ediyor.

Marine Le Pen’in Milliyetçi Cephe’nin başına geçmesinden sonra, Fransa’daki seçmenlerin %51’i Milliyetçi Cephe’nin sıradan bir parti olduğunu düşünüyor. Anlaşılan, Fransa başkanlık seçiminde %17,9 oy alan Marine Le Pen’in yumuşak söyleminin Madonna tarafından yıpratılmasına tahammülü yok. (Rfi aracılığıyla.)

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Madonna’dan Le Pen’e gamalı haç damgası” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın