Haftadan Kalanlar // 30 Temmuz-5 Ağustos 2012

Koltukname’de yeni bir bölümle karşınızdayız: Haftadan Kalanlar. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşacağız.

 * Paramount Pictures, 100. yılını kutlamak adına 116 Hollywood yıldızının bir arada fotoğrafını çekmiş. Bu fotoğraf için 57 farklı ışık kullanmış ama bizim asıl merak ettiğimiz fevkalade meşgul olduğunu tahmin ettiğimiz onca ünlüyü nasıl bir araya getirdiği…
Kara Şövalye Yükseliyor nihayet Türkiye’de de vizyona girdiği için sonunda spoiler içeren yazı ve yorumları okuyabiliyoruz. Siz de filmi izleyenlerdenseniz, Sinema Kulübü’nden Cihan Aydın’ın, filmdeki anti komünist salvolara değindiği yazıyı kaçırmayın.
*Fotoğrafçı Elena Kalis Alice Harikalar Diyarında kitabını sualtında fotoğraflamış. Tamamlanması iki sene süren bu proje bir adada yaşayan ve vaktinin önemli bir kısmını sualtında geçiren fotoğrafçının hikâyeyi yeniden düşünme denemesi.
* Sabit Fikir kahramanları hayvanlar aleminden olan kitapları hoş çizimler eşliğinde paylaşmış. Daha fazlası var mıdır, diye düşündük, bir çırpıda listeye ek bulamadık.

 

Mutfakta aklımıza düşenler

* Domates, yine domates, bir daha domates. Joy the Baker’da domates peynirli bisküvilerle buluşmuş. Fotoğraflar da şahane.
* Meyve sebzeyi saklamak konusuna geçen haftalarda da değinmiştik. Burada konserve yapmam uğraşamam diyenler için hızlı pratik saklama yolları bulunabilir. İncir’i brandy ya da konyağın içinde saklamak dahice geldi. Toplam işlem 10 saniye sürer ama incir mevsimi bitince sade dondurmanın üstüne anında hızlı bir tatlı!
* Ben ateş yakar pişiririm, yaşasın mangal ve türevleri diyenler için gerçekten vahşi gözüken ateşte pişirme maceraları. Fotoğraflar yine ilham verir cinsten.
Website | + posts

Bir Cevap Yazın