Hemingway’in kedileri mahkemelik oldu

hemingwayscatsFlorida, Key West’teki Hemingway Evi ve Müzesi, ünlü yazarın evini, eşyalarını, genel olarak her şeyini, ziyaretçiler için olduğu gibi koruyor. Her şey derken, gerçekten her şeyi kast ediyoruz. Nitekim Hemingway Evi’nde, yaklaşık elli tane kedi ortalıkla volta atıyor.

Kedilerin hepsi de, Ernest Hemingway‘e bir geminin kaptanı tarafından hediye olarak verilen Snowball adlı kedinin torunları. Çoğu polidaktil, yani altı parmaklı. Müzenin sitesinde özel bir sayfaları bile var.

Yaklaşık on yıl önce müzeyi gezen bir ziyaretçi, kedilere iyi davranılmadığı şüphesine kapılıp federal hükümete şikâyette bulunmuş. Şikâyet üzerine bir dava açılmış. Evet, Hemingway’in kedileri federal düzeyde incelenmeye layık görülüyorlar. 

NPR’ın haberine göre, yakın zamanda sonuçlanan davada, yargıçlar, Amerikan Tarım Bakanlığı’nın kedilere iyi bakılıp bakılmadığını kontrol edebileceğine karar vermişler. Müzeye eyalet (ve ülke) dışından da birçok ziyaretçi gittiği, Hemingway’in yalnızca evini değil, kedilerini de görmek için para verdiğinden, işin ticaret kısmının genel olarak Amerika’yı da ilgilendirdiği sonucuna varılmış. Bu, şu demek oluyor: Federal hükümet, müzeye daha yüksek tel örgüler kullanmasını, kedilere özel kulübeler inşa etmesini, vb. söyleyebilir ve bunlara uymadığı takdirde müzeye ağır cezalar kesebilir.

Müzenin temyize gidip gitmeyeceği henüz bilinmiyor. “Dava kimin umurunda, ben kedileri görmek istiyorum,” diyenler buradaki fotoğraf albümüne ya da aşağıdaki videoya göz atabilirler.

Yanıt Verin

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s