Yüz yıldır kayıp olan beş yüz yıllık kitap bulundu

Dublin’deki Archbishop Marsh’s Library’den (Başpiskopos Marsh’ın Kütüphanesi) yüz yıldan uzun bir süre önce kaybolmuş olan beş yüz yıllık bir kitap, nihayet iade edildi. Yunan filozof ve doktor Galen‘in beş ciltlik eserinin bir parçası olan kitap, aslında 1701’den beri kütüphaneye aitti ve özgün koleksiyonunun bir parçasını oluşturuyordu. Kitabın neden ya da nasıl kaybolduğu bilinmiyor, fakat kütüphane yetkilisi Dr. McElligott’ın açıklamasına göre, bu kadar önemli bir tıbbi metin yüz yıl önce bile ciddi bir şekilde korunuyor olmalıydı.

Irish Times‘ın haberine göre, 17. yüzyılda yaşamış doktor Theodore Gulston’a ait olan kitap Dublin’deki bir eskiciden antika bir aynayla beraber 90 avroya alındıktan sonra geçtiğimiz cuma kütüphaneye teslim edilmiş. Dr. McElligott, kitabın, görür görmez değerini anlayan biri tarafından bulunmuş olmasının büyük bir şans olduğunu söylüyor. Adsız kahramanla ilgili olarak “Özellikle de her türlü ödülü reddetmesi çok etkileyiciydi — tek istediği doğru olanı yapmaktı,” diye de ekliyor. Ciltlerin en önemli özelliklerinden biri de Gulston’ın sayfaların kenarlarına notlar almış ve bazı bölümleri kâğıt parçaları ya da iğnelerle işaretlemiş olması. “Tarihçiler ve akademisyenler için bu altın tozu gibi,” diyor Dr. McElligott.

Divânü Lûgâti't-Türk'teki harita.

Türkiye’de de birçok nadir eser, değerini bilmeyen aileler tarafından sahaflara satılıyor. Fakat, Divânü Lûgâti’t-Türk‘ün (Türk Diyalektikleri Sözlüğü) durumunda olduğu gibi bazen sahaflar da ellerinin altında ne bulunduğundan habersiz olabiliyorlar. 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud tarafından Araplara Türkçe öğretmek için hazırlanan sözlük, uzun yıllar yok olduğu düşünüldükten sonra, 1910 yılında Ali Emiri Efendi tarafından Burhan sahaftan 33 liraya alınmış, böylece dünya üzerindeki tek kopyasının tıpkıbasımı ve günümüz Türkçesine uyarlanmış yeni baskılarıyla tabiri caizse insanlığa yeniden kazandırılmıştır. (Melville House aracılığıyla.)

Website | + posts

Yüz yıldır kayıp olan beş yüz yıllık kitap bulundu” üzerine bir yorum

  1. […] Değerini bilmeyen aileler tarafından çatı katlarına saklanan, üç beş kuruşa satılan nadide… ilgili haberlere siz de en az bir kez denk gelmişsinizdir. İşte, müzisyen Lauren White, Kaliforniya’daki bir bit pazarında benzer bir şekilde Rolling Stones fotoğraflarına denk gelmiş. Fotoğrafları aldıktan sonra araştırmaya başlayan White, bunların daha önce bırakın yayımlanmamış olmayı, hiç görülmediklerini fark etmiş. Yolu düşen olursa, fotoğraflar 26 Ekim’e kadar Los Angeles’taki Dilettante Galerisi‘nde sergide. Bizim gibi o taraflara gidemeyenler ise grubun genç ve masum (!) günlerini aşağıda inceleyebilirler. (Flavorwire aracılığıyla.) […]

Bir Cevap Yazın