Glenn Miller’s Army Air Force Band 68 yaşında

Ecnebice D-Day olarak bilinen 6 Haziran 1944, modern dünya tarihinin en önemli günlerinden birine işaret eder. Amerika Birleşik Devletleri, yeni dünyanın efendisi kalmak istiyorsa Avrupa’yı Almanlardan, Asya’yı da Japon istilasından kurtarmak zorunda olduğunu kabullenir. General Dwight Eisenhower komutasındaki müttefik kuvvetler, işte tam da bu tarihte Avrupa’ya, Normandia kıyılarına yönelik çıkartma harekatına başlar.

1942 yılına kadar parlak bir caz müzisyeni olarak bilinen Glenn Miller, otuz sekiz yaşında radikal bir kararla orduya katılır. Ancak ordu, Miller’dan aktif bir askeri görev üstlenmesini beklemez. Zaten Miller’ın sivil hayatta trombon tutmaya alışık nazik elleri, katıldığı hava kuvvetlerindeki yüzbaşı rütbesine rağmen, silah tutmaya uygun değildir. Miller, Army Air Force Band adlı bir swing grubu kurar; grubun hemen tüm üyeleri daha önce zaten meşhur olmuş müzisyenlerdir; böylece moral yükseltmek üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde ordu mensupları ve aileleri için konserler vermeye başlarlar. 1944’e kadar Miller, ordu bünyesinde pek çok müzik topluluğu kurar, marşları swing formatında düzenler, radyo programları yapar ve sayısız canlı gösteri düzenler.

1944 yılının Haziran ayında başlayan Normandiya çıkartması başarıyla sonuçlanır. Wehrmacht, Fransa’dan sökülüp atılmış, Alman Stukalar‘ı İngiltere semalarından kaybolmuştur. Amerikalılar, yorgun ve yaralı müttefiklerinin de maneviyatını yükseltmek üzere, medar-ı iftaharları olan, Miller ve yirmi kişilik kalabalık grubunu İngiltere’ye gönderirler. Çıkartmayı müteakip aylarda, sekiz yüzden fazla konser veren Miller, artık Nazilerden kurtarılmış özgür bir şehir olan Paris’e doğru 1944 Aralık’ında hareket eder. Ancak uçağı Paris’e asla varmaz, Miller 1944 yılının bir kış günü, kırk yaşında tüm gurubuyla birlikte hayatını kaybeder.

Bugün, Miller’ın o dönemde yaptığı bestelere ve düzenlemelere bakıldığında, geleneksel bir swing caz topluluğunun dışında bir çizgide, yenilikçi olduklarını söylemek mümkün. Bununla beraber, Army Air Force Band’in, askeri bir birim olduğunu unutmamak gerek. Meşhur Amerikan yurtseverliğinin ve ulusu için kendini feda etme ülküsünün müzikteki bir izdüşümü olan Glenn Miller’ı, D-Day’in 68. yıldönümünün anıldığı şu günlerde hatırlamak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Optimusminimus, kendini gezdirmekten yorulup ruhunu gezdirmeyi tercih eden, asgari müşterekler arayışında, tembel bir hoş seda düşkünüdür.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın