Haftadan Kalanlar // 11-17 Şubat 2013

Haftadan Kalanlar adlı bölümümüze hoş geldiniz. Adından da anlaşılabileceği üzere, bu köşede haftadan kalanları, okuyup da blog yazısına uzamayanları, bir tweet’e sığmayanları, bir arada daha mı güzel dururlar dediklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

* Mısır’da muhalefet de iktidar da direniyor. Direnirken kadına karşı şiddetin protesto edildiği bu haftada oralardan kadın düşmanı ilginç açıklamalar geliyor. Mısır başbakanı kırsal bölgelerdeki salgın hastalıkları kadınların çocuklarını emzirirken göğüslerini iyi temizlememelerine bağlamış. Zaten taciz ve tecavüzlerin tartışıldığı bir sene geçirdi Mısır, fakat şiddet durmuyor. Yine en çok öne çıkan olaylardan soyulup da sokak ortasında şiddet gören Hamada Saber’in hikâyesi ve video için Arabist‘e bakabilirsiniz.

* Aaron Swartz’ın ölümünü ve bilimsel çalışmaların dijital ortamda herkesin ulaşılabileceği açık erişim dahilinde olmasını daha önce tartıştık, “İnternet kimin?” diye sorduk. Bu ay okuduğumuz bir haber ise kafa karıştırıcı. Birleşik Krallık’ta hükümetin 2014 yılında kamu fonları kullanmış tüm araştırma ve projelerden çıkan rapor ve yayınların kamunun erişimine açma projesini akademisyenler protesto etmiş. Etraflıca düşünülmeden verilen aceleye getirilmiş bir karar olduğunu ve akademisyenlerin aleyhine olabilecek noktalar olduğunu öne sürüyorlar. Nasıl derseniz Jadaliyya‘da devamını okuyabilirsiniz.

* Downton Abbey‘den devşirdiğimiz kitap listesine girişmeden önce belki biraz dedikodu istersiniz. Büyükanne rolünde Maggi Smith neden dizinin hiçbir bölümünü izlemediğini burada anlatmış.

* Heyecan verici bir dizi haberi: Philip K. Dick’in Yüksek Şatodaki Adam adlı romanı, 4 bölümlük bir mini diziye uyarlanıyor. Amerikan bilimkurgu kanalı SyFy’da yayınlanacak olan dizinin başında, yine bir Philip K. Dick uyarlaması olan Blade Runner’ın yönetmeni Ridley Scott var. Diziyi bekleyene kadar sabırsızlananlar Dost Körpe çevirisiyle Metis’ten çıkan kitabı inceleyebilirler.

Mutfakta Aklımıza Düşenler:

* Şu sıralar bilinen, bulunan ve satın alınabilecek fiyatları olan malzemelerle yemek yapma konusu üzerine düşünüyoruz. Sıradan patates püresi, yine sıradan sayılabilecek soğan ve peynir ikilisiyle başka bir şeye çevirme vaadini veren Karamelize Soğanlı ve Keçi Peynirli Patates Püresi tarifi ilgimizi çekti.

* Yine çok ucuz malzemelerle yapılıp işe götürülebilecek, hatta arkadaşa hediye edilebilecek yulaflı krakerleri de pazar günü denemeyi düşünüyoruz. Tarif ise pek sevdiğimiz, yemek bloğundan önce kendine sevgili, sonra da restoran edinmiş Orangette‘den geliyor.

Website | + posts

Bir Cevap Yazın